Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Študenti katedry žurnalistiky v ORF

Ak staré novinárske odbory nefungujú, je to práve nová generácia žurnalistov, ktorá by sa mala pokúsiť založiť nové odbory. Aj to bol jeden zo záverov stretnutia študentov žurnalistiky Univerzity Komenského a predstaviteľov rakúskych novinárskych odborov, ktoré sa konalo pod záštitou Európskej federácie novinárov vo Viedni.
Na stretnutí za zúčastnili nielen zástupcovia odborov, rakúski novinári, freelanceri, pedagógovia, ale aj študenti Katedry žurnalistiky FiF UK a ďalší študenti zo Slovenska. Pri okrúhlom stole hovorili o úlohe odborov, cieľoch a výsledkoch pôsobenia týchto organizácií a o ich skúsenostiach s prácou syndikátov.
Pre všetkých slovenských študentov bolo určite mimoriadne prínosné počuť, ako funguje rakúska obdoba nášho syndikátu. Podľa slov predstaviteľky rakúskych odborov Judith Reitstaetterovej je ich úlohou nielen otvárať diskusiu o pracovných podmienkach a mzdách novinárov, zrovnoprávňovať žurnalistov v tlači, rádiách, televíziách či online novinárov a freelancerov, ale vytvárať tiež projekty a možnosti pre starších i začínajúcich novinárov.

Kto je to novinár a prečo mám platiť za obsah na internete?

Profesor zo Salzburgskej Univerzity Roman Hummel vo svojej prezentácií otvoril tému mediálneho online priestoru a hádam najpálčivejšej otázky – či sú respondenti ochotní platiť za obsah na internete a kto z tých, čo publikujú svoje novinárske prejavy online, je skutočne novinárom. Podľa väčšiny zúčastnených by to mal byť niekto, kto dodržiava morálne a etické princípy, objektivitu, vie pracovať v faktami a ctí si novinárske postupy bez ohľadu na to, či píše pre veľké médium, alebo vlastný blog. Napokon profesor Hummel otvoril otázku spoplatnenia obsahu na webe, kde mali podľa vyjadrení rakúskych kolegov slovenskí respondenti navrch a boli tomuto používaniu médií viac otvorení.

Keď nemôžete používať fotografie agentúry, ktorej ste majiteľom

Popoludní študenti navštívili rakúsku verejnoprávnu televíziu ORF. Okrem prehliadky priestorov a štúdií televízie študentov zaujímali tak otázky súvisiace s výrobou spravodajstva, ako aj to, ako verejnoprávna televízia využíva sociálne siete. Na rozdiel od slovenských médií zamestnanec  ORF celý deň pridáva príspevky na Facebook a moderuje diskusie. Redaktora na tejto pozícií majú približne rok a pol, odkedy rakúske súdy schválili, že aj verejnoprávna televízia môže túto sociálnu sieť využívať. Proti tomu protestovali rakúske printové médiá. Televízia však na Facebooku nemôže používať fotografie rakúskej tlačovej agentúry APA, ktoré si platí a ktorej je spolumajiteľom. Dôvod je jednoduchý – ešte neupravili zmluvu. Twitter televízia nevyužíva, avšak odporúča svojim zamestnancom, aby sa aj cez túto sieť spropagovali.

Lucia Vitteková