Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Philip Jakpor: Novinári majú potenciál zmeniť svet

Na Katedre žurnalistiky Univerzity Komenského sa spolu so vstupom do nového semestra uskutočnila aj prednáška nigérijského environmentálneho novinára Philipa Jakpora.

Dnes už bývalý novinár pôsobí v neziskovej organizácii Environmental Rights Action, kde spolu so svojimi kolegami pokračuje v boji proti vykorisťovaniu prírody aj obyvateľov a pripravuje tiež nových novinárov na ich prácu. Študentom počas prednášky priblížil situáciu, ktorej musia novinári v tomto západoafrickom štáte čeliť.  

Za jeden z obrovských  problémov považuje pretrvávajúcu neochotu vlády a korporácií spolupracovať s médiami. Tá pritom ide ruka v ruke s nižším záujmom širokej verejnosti (ktorej sa ťažkosti aktuálne nedotýkajú) o enviromentálne problémy v krajine, a to napriek tomu, že môžu mať často fatálne následky. „Pokiaľ nejde o ich vlastnú propagáciu, nevidia zmysel nám pomôcť,“ uviedol Philip Jakpor. Dodal však, že situácia je oveľa lepšia ako pred pár dekádami a novinári už viac nemusia len opisovať tlačové správy. Vďaka zmene režimu majú o niečo väčšiu slobodu a vo väčšine prípadov už môžu tvoriť vlastný obsah a slobodne klásť otázky. Niektoré témy sú však stále nebezpečné, čo dokazuje aj množstvo pseudonymov v nigérijských novinách.

Najľudnatejšia krajina afrického kontinentu je významným vývozcom ropy, ktorá sa ťaží najmä v delte rieky Niger. Ekonomicky najsilnejšia stránka sa však stala aj tou najhoršou pre životné prostredie. Ťažobný priemysel za sebou zanecháva ropné škvrny, po ktorých sa pôda stáva nepoužiteľná. „Až keď ľudia videli dôsledky v ich okolí, začali sa ozývať a pomohlo to,“ vysvetlil Philip Jakpore a jedným dychom dodal, že práve to je ten najefektívnejší spôsob pre zvýšenie povedomia o životnom prostredí, ktorý môžu novinári prezentovať verejnosti.

„Médiá sú kľúčom ku zmene sveta,“ zahlásil s nádejou P. Jakpor, ktorý na záver vyše hodinového stretnutia odpovedal na otázky študentov, ponúkol cenné a praktické rady a motivoval ich do ďalšej práce.