Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Novinár na cestách

Bratislava, 12. marca 2013 (grr) - V utorok o 18:00 h sa v priestoroch veľkej zasadačky v budove Slovenského syndikátu novinárov opäť konala jedna z diskusií Off Record. Tento raz prijala pozvanie skúsená novinárska dvojica, reportér  Peter Kubínyi a fotograf Alan Hyža. Hovorili o tom, aké to je pracovať ako  zahraničný reportér.

Adrenalín

 „Na Kaukaze nás prepadli banditi, pred ktorými sme utekali na starej ruskej lade,“ hovorí bývalý predseda Slovenského syndikátu novinárov Peter Kubínyi, „Alan síce prišiel o svoje fotoaparáty, ale nám sa nič nestalo. Natrafili sme na muža, u ktorého sme mohli prenocovať. V tomto kraji vás idú na jednej strane podrezať, no na tej druhej sú neskutočne pohostinní.“

V ďalšej nebezpečnej situácii sa ocitli v chudobnej okrajovej štvrti Paríža. Tu prišiel Hyža o svoj ďalší fotoaparát: „Pár výrastkov ma stiahlo na zem a vzalo mi ho z krku,“ povedal.

Hyža sa stal osemnásobným držiteľom ceny na Czech Press Photo. V  roku 2009  sa stal Fotografom roka. Dodnes pri svojej práci pociťuje veľkú zodpovednosť: „Už štyri dni pred odchodom mávam depresie, lebo neviem, čo ma tam čaká. Pre mňa je adrenalínom strach, že si nesplním svoju prácu.

Cestopisy z dovolenky

„Ľudia majú dnes na dovolenkách akési nezmyselné pnutia, napísať o svojich zážitkoch. Namiesto toho, aby si kúpili denníček, napíšu reportáž a pošlú ju do novín,“ hovorí o súčasnom stave reportážnej publicistiky Peter Kubínyi. „Najprekvapujúcejšie na tom je, že im redakcie takéto reportáže uverejňujú,“ dodal. V roku 2001 získal Peter Kubínyi Cenu E. E. Kischa za  knihu reportáží z bývalých socialistických krajín Ríša zla, za knihu Misia, ktorá vyšla v roku 2010 získali Cenu E. E. Kischa obaja.

Alan Hyža pracuje v súčasnosti na projekte o arabských krajinách. „Médiá arabské krajiny zvyčajne prezentujú fotografiami vojnou zničených miest,“ hovorí.  Alan Hyža v týchto regiónoch fotí jedlo a tradičnú kuchyňu. „V novinách sa dnes každý snaží vypichnúť len to najhoršie. Ale nie vždy je to pravda. Ľudia sú tam milí a priateľskí. A radikáli? Tí sú predsa aj u nás,“ vysvetľuje Hyža a dodáva, že médiá sa k téme vojny často stavajú nevhodne: „Vojna nie je senzácia, je to  tragédia.

Povinná výbava

Na otázku, čo patrí za hranicami k základnej výbave novinára, Kubínyi odpovedá stručne – jazyk. „Ak ovládate jazyk krajiny, v ktorej sa pohybujete, je to veľké plus. Ľudia sa vám ľahšie zdôveria,“ radil účastníkom diskusie. Iba jazyk ale nestačí. „Cestu si môžete zorganizovať najlepšie ako viete, ale byť dobrým novinárom chce aj veľký kus šťastia – buď ho máte, alebo nie,“ dopovie Kubínyi.

Alan Hyža chodí na dovolenky iba do Chorvátska, kde fotí nanajvýš svoju rodinu. Na novinároch vyzdvihuje najmä schopnosť empatie: „Úlohou novinára nie je byť drzý. S ľuďmi sa treba vedieť zasmiať, ale i vyjadriť im sústrasť. Treba vedieť, kedy sa môžete pýtať, a kedy, naopak, skloniť objektív fotoaparátu dole.“

Novinár nepomáha. Informuje

Novinár musí byť empatický, ale musí si vedieť zachovať aj chladnú hlavu. Musí byť neustále v strehu, ale rovnako si musí vytýčiť jasný cieľ svojej práce. Peter Kubínyi a Alan Hyža boli na miestach veľkých nešťastí viackrát, naposledy na cunami zničenej Srí Lanke. „Ak by sme začali v takýchto situáciách ľuďom pomáhať, nič by sme tým nedosiahli. Našou úlohou nie je pomáhať, ale informovať,“ uzavrel diskusiu Kubínyi.

Ria Gehrerová, foto Peter Kováč