Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Investigatívna žurnalistika potrebuje viac priestoru, zhodli sa dlhoročné novinárky

Vražda investigatívneho žurnalistu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej spojila médiá. Na diskusii Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu sa na tom zhodla trojica slovenských novinárok. Podľa reportérky RTVS Oľgy Bakovej, redaktorky televízie JOJ Veroniky Homolovej Tóthovej a investigatívnej novinárky týždenníka Trend Zuzany Petkovej je Kuciakova smrť pre novinársku obec veľkou stratou. „Janko ma ihneď ohúril schopnosťou pracovať s detailmi a otvorenými dátami,“ spomínala Petková na svoju spoluprácu s reportérom portálu Aktuality.sk. Mladého novinára poznala päť rokov a spolupracovala s ním na kauzách, ktoré sa dotýkajú aj politických špičiek. O vražde sa dozvedela v pondelok 26. februára, keď ráno prišla do práce. „Doteraz tomu nemôžem uveriť,“ tvrdí novinárka.

Petkovej televízne kolegyne Jána Kuciaka osobne nepoznali, no v jeho práci sú odhodlané pokračovať. Na kauzách, ktoré zosnulý novinár nestihol dokončiť, budú pracovať napríklad novinári z Aktualít, Trendu, denníkov Nový Čas, SME, Hospodárskych novín, z verejnoprávnej RTVS a z televízií Markíza a JOJ.

Diskutujúce sa zhodli, že investigatívna žurnalistika by sa mala vrátiť aj na televízne obrazovky. „V televíziách prestala fungovať, pretože vedenia väčšinou argumentujú, že je to príliš drahé,“ tlmočila Baková. Pátranie po korupčných kauzách a mafií je podľa nej koncentrované do printových médií, lebo ľudia sú voči píšucemu novinárovi otvorenejší. „Akonáhle je prítomná kamera, človek rozpráva oveľa menej alebo vôbec,“ doplnila Tóthová.

Všetky tri novinárky majú osobné skúsenosti s úskaliami žurnalistickej práce. Zuzana Petková spomenula napríklad obvinenie, ktorému čelila pre článok o sudcovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi. V prípade absolvovala niekoľko nepríjemných výsluchov, až kým ju obvinenia nezbavil generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Oľga Baková zase v rámci svojej práce navštevuje konfliktné zóny, kde vraj ráta takmer so všetkým. „Ale doma v Európskej únii by som nebezpečenstvo nečakala,“ dodala. Veronika Homolová Tóthová upozornila, že vyhrážkam čelia redakcie aj zo strany svojich čitateľov a divákov. „Akoby ľudia nemali povedomie o tom, čo je novinárska práca. Nadávajú nám aj za to, že dávame priestor protistrane,“ vysvetlila.

Dlhoročné žurnalistky chcú aj napriek tomu vo svojej práci pokračovať. Petková krátko po vražde Jána Kuciaka odmietla policajnú ochranku a dúfa, že prístup bezpečnostných štátu sa zmení. „Nemôže sa stať to, čo Jánovi Kuciakovi, že podá trestné oznámenie na Mariána Kočnera a polícia si ho 44 dní posúva z okresu na okres,“ vyhlásila.