Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Hovorca musí vedieť počúvať

Vladimír Machalík prednášal na našej katedre

Vo funkciách hovorcov nájdeme mnohých bývalých novinárov. Príkladom takého novinára, ktorého viac zaujala profesia hovorcu, je aj súčasný riaditeľ odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a predseda Asociácie hovorcov Slovenska Vladimír Machalík, ktorý prišiel 11. decembra na našu katedru, aby diskutoval o vlastnostiach kvalitného hovorcu.

V úvode prednášky Vladimír Machalík vyzdvihol úroveň Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Myslí si, že okrem osobnostných predpokladov je pre hovorcu dôležité aj novinárske vzdelanie. Odbornosť, komunikačná zručnosť, dostupnosť, reprezentatívnosť, no najmä schopnosť počúvať – tieto vlastnosti označil V. Machalík za najdôležitejšie.

„Hovorca musí vnímať podnety z okolia a meniť obraz firmy či organizácie, pre ktorú pracuje, k lepšiemu,“ povedal a dodal, že takto vytvára imidž a buduje reputáciu svojho zamestnávateľa. Za dôležitú považuje aj spoluprácu novinárov a hovorcov. Myslí si, že hovorcovia by si mali nájsť čas, aby novinárom vysvetlili prípadné nejasnosti a ponúknuť im nielen základné, ale aj doplňujúce informácie. „Jednoduchšie sa tak vyhnete nedorozumeniam,“ konštatoval V. Machalík a prízvukoval, že je potrebné komunikovať so všetkými médiami, mať k nim jednotný prístup a žiadne nedať na čiernu listinu.

Podľa V. Machalíka by kvalitný hovorca mal mať prehľad o firme a sektore, v ktorom pracuje, aby mohol čo najrýchlejšie a najlepšie odpovedať na otázky novinárov. „Ak pracuje v obšírnej oblasti, tak samozrejme, nemôže vedieť všetko. Vtedy by mal aspoň vedieť, od koho si môže pýtať potrebné informácie a mať v organizácii rešpekt, aby mu zdvihli telefón, keď niečo potrebuje,“ vysvetlil. Tiež by mal poznať novinárov, ktorí sa danej oblasti venujú a udržiavať s nimi dobré vzťahy. „Hovorca nikdy nesmie poskytnúť zavádzajúce informácie a nikdy nesmie klamať,“ zdôraznil.

Vladimír Machalík je absolventom Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V minulosti pracoval ako novinár v denníku Pravda či v TASR. Od roku 2009 pôsobil ako hovorca spoločnosti Volkswagen Slovakia a v roku 2016 sa stal hovorcom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.

 

Michaela Baboľová