Študijné pobyty a stáže

Kam môžete vycestovať z Katedry rusistiky a východoeurópskych štúdií?

Erasmus+

 

  • Krajiny v rámci Európskej únie: Taliansko (University of Verona), Fínsko (University of Jyväskvylä), Poľsko (University of Warsaw), Chorvátsko (University of Zadar) a mimo EÚ: Turecko (Karadeniz Technical University).
  • Počas jedného stupňa štúdia (Bc./Mgr.) môžete vycestovať na mobilitu až na 12 mesiacov.
  • Pred vycestovaním na mobilitu dostanete aj finančnú podporu, tzv. grant. Jeho výška závisí od krajiny, ktorú si vyberiete (FIN, TAL → 520€/mesiac, POĽ, TUR → 470€/mesiac).
  • Informácie o tom, ako sa prihlásiť na Erasmus+ mobilitu nájdete na webe: https://uniba.sk/index.php?id=28354
  • Okrem mobility máte možnosť prostredníctvom programu Erasmus+ absolvovať aj STÁŽ (zvyčajne je dĺžka mobility dva až tri mesiace a je možné absolvovať ju aj počas leta, je tiež financovaná prostredníctvom grantu 620€-670€/mesiac). Viac informácií nájdete na: https://uniba.sk/medzinarodne-vztahy/erasmus/studenti-staze/
  • FAQ: https://uniba.sk/medzinarodne-vztahy/erasmus/studenti-studium/faq/
  • Odporúčame sledovať univerzitné mailové konto. Referenti z oddelenia Medzinárodných vzťahov vždy posielajú e-mail ak je otvorená výzva na podávanie prihlášok.

 

SAIA

 

 

Ak chcete vycestovať na mobilitu (Erasmus+, SAIA), je potrebné podať si prihlášku 1 rok dopredu. Ak sa počas roka rozhodnete na pobyt nevycestovať stále existuje možnosť zrušenia mobility. 

Mobility do Ruskej federácie sa na základe rozhodnutia Ministerstva školstva SR do odvolania nerealizujú (Erasmus+, SAIA).

 

Prečo vycestovať na mobilitu? Inšpirujte sa skúsenosťami našich študentov 

Sofiya Dolgoruka, študentka RVŠ, absolvovala Erasmus pobyt v Taliansku 

„Som nesmierne šťastná, že mi vyšiel Erasmus do Talianska. Veľmi ma zaujíma kultúra a celkovo krajina. Bol to môj sen, ktorý sa stal skutočnosťou. Bolo pár ťažkostí, ale to len kvôli tomu, že mám ukrajinské občianstvo. Inak zo strany univerzity bolo možné všetko veľmi rýchlo vybaviť. Spoznala som tu veľa úžasných ľudí (ako Talianov, tak aj ľudí z Erasmu). Som nesmierne spokojná s univerzitou vo Verone, je vidieť rozdiel v prístupe vyučovania. Vzhľadom na môj študijný program je to trocha komplikované, ale určite odporúčam využiť túto možnosť. Dá vám to veľa nových známostí a skúseností. Je úžasné žiť v neznámom prostredí a spoznávať ho. Mala som najprv obavy či zapadnem. Ale od prvého dňa mám len dobré skúsenosti s ľuďmi, s ktorými som každodenne v kontakte, aj s profesormi na univerzite. Bola som príjemne prekvapená prístupom zamestnancov univerzity. Takže z vlastnej skúsenosti určite 100% odporúčam využiť možnosť vycestovať do zahraničia cez Erasmus. Zatiaľ mám len najlepšie skúsenosti.“

 

Matej Makay, študent RVŠ, absolvoval Erasmus pobyt vo Fínsku

„Keby  ste sa ma opýtali pred siedmimi mesiacmi, čo si myslím o Erasme, moja odpoveď by bola:  moc komplikované, veľa papierovačiek a veľa socializácie. Po troch mesiacoch v Jyväskylä môžem jednoznačne povedať, že  nič lepšie sa mi nemohlo stať. Čo sa týka vybavovania, úprimne bolo náročné zohnať všetky nevyhnutné informácie a urobiť všetko načas (DEADline nie je môj kamarát). Čo sa týka výberu predmetov (nájsť ekvivalenty bolo najnáročnejšie ), ale  pán doc. Matejko  mi s tým nesmierne pomohol a to isté môžem povedať aj o vyučujúcich, s ktorými som mal mať povinné  predmety , odpovedali mi hneď a boli nesmierne milí a ochotní. Čo sa týka pomoci z fínskej strany, odpoveď som  mal skôr, ako som sa stihol  vôbec opýtať. Nedá sanemožné, sú slová, ktoré tu nepoznajú. Internáty sú drahšie, ale máte izbu pre seba. Saunu, posilňovňu, práčku a sušičku máte už k izbe, čiže oproti našim internátom luxus. Vyučujúci, s ktorými mám hodiny, sú neskutoční. Ubieha to tu nesmierne rýchlo, o chvíľku bude už koniec, z čoho nie som moc šťastný, rád by som tu zostal dlhšie, ale  teším sa na súdruhov u mňa v ročníku, keď sa vrátim. Na záver už dodám len toľko, že sa netreba báť a treba vyskúšať, mne už teraz dal  Erasmus toľko skúseností, že začínam rozmýšľať o Fínsku ako o mieste, kde by som chcel pokračovať na magisterskom štúdiu.“ 

Koordinátorkou pre študijné mobility programu Erasmus+ na Katedre rusistiky a východoeurópskych štúdií je Mgr. Lizaveta Madej PhD.

**ďalšie skúsenosti našich študentov**