Východná Európa na internete - tipy Jakuba Kapičiaka
Web založila Alina Constantinescu z prostého dôvodu – obľubuje tvorbu ruského spisovateľa Daniila Charmsa (1905 – 1942). Charms, člen skupiny Oberiu, experimentátor a tvorca literatúry pre deti. Zomrel vo väzení roku 1942. Stránka obsahuje 31 prozaických a dramatických textov v ruských origináloch a anglických prekladoch.
Dmitrij Lichačov (1906-1999) je symbolom ruskej kultúry dvadsiateho storočia. Fond propaguje ruskú kultúru, vzdelanie a šíri humanitu a demokratické hodnoty. Operuje prostredníctvom rôznych programov (od regionálnych až po medzinárodné). Fond usporadúva grantové súťaže, konferencie, vydáva knihy a pod.
From the Ends to the Beginning: A Bilingual Anthology of Russian Poetry – Bilingválna on-line antológia ruskej poézie. Obsahuje básne od viac ako 30 autorov – od polyhistora M. V. Lomonosova (1711-1765) po I. V. Kutina (1960-). Okrem zrkadlového čítania textov stránka ponúka aj audio nahrávky prednesu.
Internetová stránka www.mxat.ru je oficiálnou stránkou Moskovského umeleckého divadla. Divadlo založili v roku 1898 K.S. Stanislavsky a V.I. Nemirovich-Danchenko.
Funguje ako depozitár nikdy nerealizovaných stavieb (480 stavieb za posledných 300 rokov). Už aj niektorí autori ich projektovali s vedomím, že ide o „stavby budúcnosti“.
Performatívne zoskupenie Boen funguje od roku 2009. Založil ho Ken Kachmar. Primárne vzniklo za účelom predstavenia východoeurópskych umelcov, najmä ukrajinských, ruských, moldavských a gruzínskych, divákom v Kanade.
Internetový projekt Petrohradský literárny sprievodca avizuje literárne udalosti v Petrohrade. Kurátorkou projektu je poetka Daria Suchovejová.
Stránka s názvom Nová úschovňa vznikla ako výsledok úsilia petrohradských básnikov a poetky (Olega Jurieva, Oľgy Martynovovej, Dmitrija Zaksa a Valerija Šubinského). Na tomto webe máme možnosť stretnúť sa s poéziou viacerých (nie len vyššie uvedených) autorov, súčasnou prózou, ale aj s teoretickými a interpretačnými textami.
9. Ruské štátne akademické divadlo drámy A. S. Puškina (Российский государственный академический театр драмы им. А.С. Пушкина)
Ruské štátne akademické divadlo drámy A. S. Puškina, najstaršie divadlo v Rusku (deň založenia sa datuje na 30. augusta 1756). Divadlo sídli v unikátnom komplexe budov s názvom Alexandrijské divadlo (registrované ako chránené pamiatky UNESCO).
Oficiálna stránka Mira Gavrana, súčasného chorvátskeho dramatika a spisovateľa. Miro Gavran je jediný žijúci autor, ktorý má „vlastný“ divadelný festival – Gavranfest. Tento projekt inicioval Emil Nedielka, manažér Divadla Jána Palárika v Trnave.
Estonica.org, stručne povedané internetová encyklopédia Estónska. Podrobne informuje o histórii, spoločnosti, kultúre, štáte, hospodárstve, školstve a prírodnom bohatstve tejto pobaltskej krajiny. Nie len esteticky spracovaný web prehľadne (ale i podrobne) informuje o Estónsku.
Multimediálna prezentácia 19 turistických centier Litvy. Projekt Lithuanian routes bol realizovaný s prispením Európskeho štrukturálneho fondu. Projekt treba oceniť aj za jeho grafické spracovanie.
13. Mestá a regióny Ukrajiny. Sprievodca po Ukrajine (Города и области Украины. Справочник по Украине)
Aj v prípade webu www.ukrainian.su máme dočinenia s tzv. turistickým portálom, resp. portálom so všeobecnými informáciami o Ukrajine a jej regiónoch. Jednotlivé regióny sa tu zároveň prezentujú v obrazoch (sekcia фото Украины).
Na najvyššom vrchu Estónska, na vrchu Suur Munamägi (318 m. n. m.) sa nachádza observatóriu. Na webe sú zverejnené otváracie hodiny observatória, stručná história a možno si prečítať aj krátku legendu o vzniku vysočiny Haanja.
Prírodná rezervácia Medvednica sa nachádza neďaleko Záhrebu. Názov Medvednica sa po prvý raz spomína v roku 1242 pod menom Medwenicha v Zlatej bule Belu IV. Už od prehistorickej doby bola táto oblasť obývaná, čo dokladujú mnohé archeologické nálezy.
Russia travel blog sprostredkúva zaujímavosti o Rusku v angličtine. Blog ponúka široké spektrum článkov z cca 30 oblastí.
Spravodajský server, zhromažďujúci správy a aktuality z iných portálov. Zameriava sa predovšetkým na oblasť Ruska. Súčasne mapuje dianie na ruských blogoch.
Televízna stanica Russia today pravidelne prináša správy z celého sveta. Okrem toho si za svoj cieľ stanovila ponúknuť relácie o rôznych aspektoch ruskej histórie a kultúry. Obsah je prístupný aj v arabčine a španielčine.
Magazín Baltic Reports vznikol v roku 2010. V súčasnosti sa funkcia stránky trocha zmenila, dnes slúži ako archív rovnomenného magazínu. Magazín spravodajsky pokrýva územie všetkých troch pobaltských republík.
Nezávisle analyzuje situáciu na Balkáne a zaoberá sa súčasnými trendmi v krajinách od Albánska, cez Bulharsko až po Turecko. Pravidelne uverejňuje články, rozhovory a reportáže z Balkánu.
Blog zhromažďuje odkazy na články, videá a dokumenty spojené s Macedónskom. Zameriava sa predovšetkým na históriu (svedčia o tom samostatné sekcie zachytávajúce Macedónsko v rôznych obdobiach, napr. Macedonia 1903 – 1908 a pod.). Nájdeme tiež odkazy na mapy, videá a novinové články.
Internetová stránka o litovskom jazyku, prístupná v litovčine a angličtine. Návštevník sa zoznámi nie len so základnými aspektmi litovčiny a históriou jazyka ale aj s právnymi aspektmi používania litovčiny na verejnosti (Zákon o štátnom jazyku).
Občianske združenie Ukrajinská iniciativa v České republice je nezisková organizácia, usiluje sa pod-porovať rozvoj ukrajinskej kultúry v Českej republike. Stránka podrobne mapuje aktivity ukrajinskej menšiny u našich západných susedov, informuje o kultúrnych a iných podujatiach pre Ukrajincov. Od roku 1992 občianske združenie vydáva časopis Porohy, voľne dostupný na stiahnutie vo formáte .pdf.
Oficiálna stránka múzea, ktoré zhromažďuje najmä artefakty, týkajúce sa okupácie Lotyšska v rokoch 1940 až 1991. Nejedná sa však iba o obyčajnú domovskú stránku inštitúcie, poskytujúcu základné informácie o otváracích hodinách a pod. Na webe možno nájsť čo-to o histórii Lotyšska a nachádzajú sa tu tiež zaujímavé historické mapy, zachytávajúce stav lotyšského územia v rozličných obdobiach. Múzeum vedie jeden edukačný program, zameraný na šírenie záujmu o lotyšskú históriu (viac o projekte na www.omip.lv).
Medzinárodná organizácia MAPS sa nezaoberá mapami, ako by sme podľa názvu dedukovali. MAPS je skratka pre Moscow architecture preservation society, teda Spoločnosť pre uchovávanie moskovskej architektúry. Vznik organizácie sa datuje do roku 2004, podnietila ho demolácia dvoch významných moskovských pamätihodností. Odvtedy sa usiluje iniciovať záchranu historických stavieb v Moskve.
Oficiálna stránka Vojvodinského autonómneho kraja. Obsahovo a ani formálne sa nevymyká štandardu oficiálnych stránok či už miest alebo krajín. Návštevník nájde základného poznatky o Vojvodine (geografia, inštitúcie, populácia a pod.). Web je prístupný v srbčine a základné informácie aj v angličtine.
Medzinárodná asociácia Živá klasika (angl.: Live Classics, rus.: Живая классика) jestvuje od septembra 2007. Iniciátorom bol Inštitút ruskej literatúry Ruskej akadémie vied. Za základnú úlohu si kladie vytváranie a následné zavádzanie inovatívnych projektov, ktoré by zvýšili popularitu ruskej ale i svetovej literatúry.
28. Bulharská akadémia vied (Българската академия на наукит)
Bulharská akadémia vied, založená v roku 1869 (pôvodne ako Bulharská učená spoločnosť). Bulharská akadémia vied participuje na mnohých medzinárodných projektoch. Súčasným prezidentom je fyzik a vedec Nikola Sabotinov.