Archív aktualít

Prednášky doc. Jiřího Kopeckého

Všetkých záujemcov srdečne pozývame na prednášky vzácneho hosťa doc. Jiřího Kopeckého, vedúceho Katedry muzikológie Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Budú dve:

- vo štvrtok 13. 10. o 14:20 v miestnosti G308: „Známý neznámý Zdeněk Fibich“

- v piatok 14. 10. o 9:00 v miestnosti G308: „Bohuslav Martinů, světový i český ve světle pramenů“

Tešíme sa na Vás!

Melos-Étos

Blíži sa festival Melos-Étos. Ak sa zapojíte do jeho produkčnej prípravy a realizácie, získate možnosť nahliadnuť za oponu, chodiť zadarmo na koncerty, spoznať nových ľudí, a dokonca môžete zároveň získať aj kredity za odbornú prax. Kto má záujem, nech sa hlási manažérke festivalu a našej obľúbenej externej pedagogičke: magdalena.styblovahc.sk.

Témy záverečných prác

Na našich stránkach sú zverejnené návrhy tém záverečných prác pre končiacich študentov bakalárskeho (3. ročník) aj magisterského štúdia (2. ročník). Tému záverečnej práce vyberajte uvážlivo a hlavne slobodne! (Môžete prichádzať aj s vlastnými návrhmi.)

Medzinárodná Jazzová dielňa Doda Šošoku

Piešťany sa v auguste premenia na študentské mesto jazzu. Medzinárodná jazzová dielňa Doda Šošoku privíta popredných lektorov z troch krajín

Renomovaní jazzoví lektori, overená metodika výučby, široký záber tém, množstvo koncertov a spoločného hrania, jedinečný genius loci kúpeľného mesta – to všetko vás čaká na Medzinárodnej jazzovej dielni Doda Šošoku, ktorá sa uskutoční v dňoch 23. - 26. augusta v Piešťanoch. Viac informácii tu.

 

 

 

Muzikoterapia – smerovanie, perspektívy a vybrané oblasti klinickej praxe

Srdečne pozývame na odborný seminár medzinárodne uznávanej muzikoterapeutky, Barbary Wheeler z USA. Dozviete sa novinky o globálnych trendoch v muzikoterapii, o muzikoterapii v onkologickej praxi a v neurorehabilitácii. Prednášky budú tlmočené do slovenčiny. Seminár sa bude konať  21. júna 2022 v čase 9:00 – 15:30 v miestnosti G127. 

Prof. Barbara L. Wheeler PhD, MT-BC, je emeritnou profesorkou na Montclair State University v New Jersey, USA, kde prednášala v rokoch 1975 – 2000. V roku 2000 iniciovala muzikoterapeutický výskum na University of Louisville v Kentucky. V roku 2011 odišla do dôchodku. Je autorkou, spoluautorkou, editorkou viacerých odborných publikácií a množstva článkov venovaných muzikoterapii. Aktívne sa venuje prednáškovej činnosti v USA a v zahraničí, okrem iného pôsobí aj ako inštruktorka na Hudobnej akadémii Karola Szymanowského v poľských Katoviciach. Má bohatú muzikoterapeutickú klinickú prax s rôznorodou klientelou. Je bývalou prezidentkou Americkej muzikoterapeutickej asociácie. V roku 2017 jej bola udelená Cena za celoživotný prínos Svetovou federáciou muzikoterapeutov a v roku 2019 Americkou muzikoterapeutickou asociáciou.

Pozvánka na podujatie s podrobnými informáciami

 

 

 

Ponuka odbornej praxe vo Viedni

V rámci projektu profesora Martina Eybla, ktorí nedávno prednášal na našej katedre, je možnosť absolvovať odbornú prax od 11.07. do 22.07.2022. Prihláste sa, získate nové poznatky a zoznámite sa s mladými kolegyňami a kolegami z muzikologického inštitútu na viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst. Prihlášku s CV a motivačným listom treba poslať najneskôr do 7. 6. na adresu  ackermannmdw.ac.at. Viac informácií je tu.

 

 

Koncert ANGUSORI v Bratislave 

Vo štvrtok, 19. mája 2022 o 20:00 v Moyzesovej sieni zaznejú tóny slovensko-nórskeho orchestra Angusori. Projekt Angusori kombinuje a zároveň spája v sebe tradičné rómske piesne a súčasnú, experimentálnu hudbu. Koncert je súčasťou osláv storočnice Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Srdečne Vás všetkých pozývame. Ďalšie informácie tu.

Medzinárodná vedecká konferencia "Ubuntu" a hudobné fúzie

Katedra muzikológie srdečne pozýva na Medzinárodnú vedeckú konferenciu "Ubuntu" a hudobné fúzie, ktorá sa uskutoční 19. mája 2022. Bližšie informácie o konferencii a jej programe nájdete tu.

Prof. Dr. Melanie Unseld a Prof. Dr. Martin Eybl

V spolupráci s partnerskou Katedrou teórie hudby na VŠMU sme pripravili workshopy dvoch vinikajúcich hosťujúcich vedeckých osobností Melanie Unseld a Martina Eybla. Tešíme sa, že sa darí rozvíjať spoluprácu s kolegyňami a s kolegami z VŠMU, a zároveň s vynikajúcim muzikologickým pracoviskom na viedenskej Akademie für Musik und darstellende Kunst.

 Viac informácií tu.

 

 

 

Online deň otvorených dverí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského 

 

 

 

Muzikál - európske korene, Broadway, ďalší vývoj žánru

Katedra muzikológie srdečne pozýva na cyklus online prednášok muzikológa prof. Luca Cerchiariho z Milána. Vážený hosť bude prednášať v angličtine. Pripojiť sa môžete cez MS Teams. Podrobnosti o prednáškach a link nájdete tu.

 

 

 

 

Katedra muzikológie srdečne pozýva na prednášku 

Dr. Josifa Genrichoviča Raiskina (SanktPeterburg):
Dmitrij Šostakovič a jeho Leningradská symfónia

vo štvrtok 7. 10. od 14:20 do 15:50 v miestnosti G309 (s tlmočením do slovenčiny).

Tešíme sa na Vás!

Dr. Josif Genrichovič Raiskin (1935) vyštudoval elektrotechniku, bol dôstojníkom sovietskeho vojenského námorníctva a učil na technickej univerzite. V dospelosti vyštudoval hudbu na Leningradskom konzervatóriu, stal sa pracovníkom filharmónie, publicistom a muzikológom. Päť desaťročí bol kľúčovou postavou hudobného života v severnej metropole Ruska. Je autorom encyklopédie hudobných dejín Leningradu / Sankt Peterburgu.

 

 

 

Mahan Esfahani a jeho najnovší album

 

Andrej Šuba, náš absolvent, kolega a externý pedagóg, sa ako dramaturg festivalu Days of Early Music Bratislava Dni starej hudby podieľal na tom, že v roku 2015 v Bratislave prvýkrát vystúpil svetový čembalista Mahan Esfahani. V booklete Esfahaniho najnovšieho albumu sme našli takéto krásne venovanie. Andrejovi a bystrým ušiam Bratislavčanov.

 

 

O projekte ANGRUSORI budeme ešte počuť!


O nahrávkach piesní, ktoré zozbierala etnomuzikologička Jana Belišová, píše nielen The Guardian, ale včera bola o nich reč aj na Radio_FM.

 

 

 

Odišla pani doktorka Soňa Burlasová, DrSc.

Veľká znalkyňa slovenskej ľudovej piesne, múdra, šarmantná a láskavá dáma, ktorá tu zanechala nezmazateľnú stopu. Nech odpočíva v pokoji. Úprimnú sústrasť rodine. 

 

 

Študentská vedecká a odborná konferencia 2021

Katedra muzikológie FiF UK a Katedra dejín výtvarného umenia FiF UK srdečne pozývajú na Študentskú vedeckú a odbornú konferenciu 2021, ktorá sa uskutoční v piatok 30. 4. 2021 o 10:00 — 13:00. Viac informácii nájdete tu.

 

 

 

Doktorandské prednášky a semináre v letnom semestri 2020/2021

Srdečne pozývame doktorandov, študentov aj všetkých ostatných na mimoriadne prednášky a semináre v letnom semestri 2020/2021. Harmonogram nájdete tu.

 

 

Deň otvorených dverí

Covid síce môže obmedziť naše životy, ale nemôže obmedziť našu túžbu po vzdelaní. Spojte sa s našou fakultou a katedrou na online dni otvorených dverí, prostredníctvom týchto platforiem a zistite, čo potrebujete vedieť:

YOUTUBE

FACEBOOK

SLIDO

 

 

Adorno and the Aesthetics of Postwar Serial Music

Náš pedagóg Marcus Zagorski vydal knihu Adorno and the Aesthetics of Postwar Serial Music v prestížnom, vydavateľtve Wolke. Ďalšie informácie o knihe si môžete prečítať tu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Collegium Musicum - LS 2019/2020

Katedra muzikológie srdečne pozýva všetkých záujemcov na kurz plný radosti z tvorivého muzicírovania. Vhodné pre muzikológov aj nemuzikológov.

Deň otvorených dverí
25. január 2020

Srdečne pozývame na deň otvorených dverí na Katedre muzikológie FiF UK. Na stretnutí sa dozviete rôzne zaujímavosti o štúdiu a dostanete odpoveď na otázky - čo je vlastne tá muzikológia, ako to u nás na katedre chodí, a ako sa štúdium dá prepájať s rôznymi vlastnými - umeleckými, publicistickými či promotérskymi - aktivitami.
Tešía sa na Vás pedagógovia aj študenti!

Viac info o DOD tu.

Rozvrh na letný semester 2021/2022

Milí študenti,

v sekcii štúdium sme zverejnili aktuálny rozvrh na letný semester 2021/2022.


Vokálny workshop

V dňoch 8.-19.11.2019 sa v priestoroch našej katedry uskutočnil výnimočný workshop pod vedením  skúsenej speváčky a  vokálnej pedagogičky, Adrieny Bartošovej, ktorú na klavíri sprevádzal renomovaný jazzový klavirista, Gabriel Jonáš. Študenti muzikológie a  Divadelnej fakulty VŠMU sa v rámci workshopu učili spievať a improvizovať.

Píšu nám Loire a Glen

Slávni hudobníci Loire Cotler a Glen Velez, ktorí účinkovali na Konvergenciách a realizovali workshop na našej katedre, nám píšu a posielajú materiály, linky a tipy na ďalšie štúdium v oblasti muzikoterapie! Vhodné nielen pre účastníkov workshopu!

WORKSHOP O MUZIKOTERAPII

Festival Konvergencie a Katedra muzikológie FiF UK srdečne pozývajú všetkých študentov a záujemcov na seminár a workshop Muzikoterapia – práca s rytmom. Pridajte sa k laureátovi Grammy, perkusionistovi Glenovi Velezovi a multižánrovej speváčke Loire Cotler a využite príležitosť rozšíriť si povedomie o rytme, zlepšiť cit pre metrum a spoznať neodhalené dimenzie hudobnej interpretácie. Zábavná skupinová skúsenosť, sprostredkovaná inovatívnym spôsobom, prinesie nové pohľady a praktické skúsenosti inštrumentalistom i spevákom. Workshop bude spojený s krátkou prednáškou o muzikoterapii. V stredu 25. septembra od 10:50 do 12:20 na FiF UK, Gondova 2, miestnosť č. 308 (3. posch.). Vstup voľný (do naplnenia kapacity).

Bratislavské hudobné
slávnosti

 

Milé študentky, milí študenti,

festival Bratislavské hudobné slávnosti nám pre vás poskytol obmedzený počet lístkov na koncerty BHS 2019:

27.9.2019            19:30 hod.   

28.9.2019            19:30 hod.   

5.10.2019            19:30 hod.   

6.10.2019            19:30 hod.   

12.10.2019          16:00 hod.   

13.10.2019          19:30 hod.

Lístky, ktoré inak stoja 30€, dostanete za symbolických 5€! Záujemcovia, hláste sa najneskôr do 24.9. na sekretariáte (G306). Pani Ing. Zsideková vám poskytne všetky potrebné informácie.


Od Chopina po Pink Floyd: 
Hudba pomáha svetu zotrvať

Náš kolega, pedagóg Dr. Marcus Zagorski v rozhovore porozprával o svojom vzťahu k hudbe a o svojich skúsenostiach s rôznymi kultúrami.

 

 

 


 

 

Muzikologická konferencia - Hudba v Bratislave

V dňoch 27.-28.6.2019 bude muzikologická konferencia - Hudba v Bratislave. Konferenciu organizuje Katedra muzikológie FiF UK v spolupráci so SNM – Hudobným múzeom. Srdečne pozývame!

 

 

Nové médiá - stratégie v hudobnej praxi

Už túto stredu budú naši študenti, ktorí v tomto semestri prenikali do tajov počítačovej hudby pod vedením Fera Királya, prezentovať výsledky svojej práce. Nenechajte si ujsť!

ŠVOK – Študentská vedecká a odborná konferencia

Študenti a študentky, prihláste sa na ŠVOK a využite šancu prezentovať svoju prácu, zabodovať na katedre a získať finančné ocenenie od fakulty. Prácou na ŠVOK sa môže stať napríklad Vaša seminárka z minulého semestra alebo aj časť záverečnej práce, ktorá ešte nebola obhájená. Katedrové kolo ŠVOK na Katedre muzikológie bude v stredu 17.4.2019 od 9:30 na G308. Termín odovzdania prác: najneskôr v pondelok 15.4. (do 14:00; hrebeňová väzba, 1 exemplár). Svoj záujem o účasť na ŠVOK ohláste najneskôr v utorok 9.4. mailom doc. Zvarovi.

 

 

Mimoriadne prednášky

Na našej katedre sa tento semester roztrhlo vrece s extrémne zaujímavými podujatiami.
Tu sú mimoriadne prednášky pre študentov muzikológie aj pre všetkých ďalších záujemcov!


Digital Music Business from A till Z

Mimoriadny kurz „Digital Music Business from A till Z“ na našej katedre v tomto semestri povedie medzinárodne renomovaný expert na nové médiá András Bodrogi. Tu nájdete podrobnosti o kurze aj o vyučujúcom.

 

 

Nové médiá: stratégie v hudobnej praxi

Mimoriadny kurz „Nové médiá: stratégie v hudobnej praxi“ na našej katedre v tomto semestri povedie známy klavirista a performer Fero Király. Tu nájdete podrobnosti o kurze aj o vyučujúcom.

Odborná prax

Nie je odborná prax ako odborná prax. Pozícia manažéra notového archívu Slovenského mládežníckeho orchestra znamená nemálo práce, ale aj veľa skúseností, zážitkov a kontaktov dôležitých pre ďalšie profesionálne uplatnenie muzikológa. Hláste sa! Práca bude honorovaná zápočtom za odbornú prax (tento alebo budúci akademický rok) a podporená štipendiom.

 

 

 

 

 

 

 


ČESKO-SLOVENSKÁ SOUTĚŽ STUDENTSKÝCH MUZIKOLOGICKÝCH  PRACÍ  2017

 

Milí študenti,

Zapojte sa do súťaže, ktorú organizuje Česká společnost pro hudební vědu, z. s. (ČSHV) v spolupráci s muzikologickými pracoviskami českých a slovenských univerzít. Súťaže sa môžu zúčastniť študenti Bc. aj Mgr. stupňa.

Súťažný príspevok musí mať charakter odborného textu (nebol verejne publikovaný) a musí byť založený na pôvodnom výskume. Rozsah min. 10 a max. 30 normostrán. Písať môžete aj v slovenčine, avšak súčasťou práce je jedno cudzojazyčné resumé. Súťažný text treba odovzdať do 20. 9. 2017.

Čo môžete vyhrať?
Päť najlepších prác postúpi do konferenčného kola, ktoré sa uskutoční v rámci Mezinárodní výroční konference ČSHV 10. – 11. 11. 2017 v Českém muzeu hudby, v Prahe. Na základe prezentácie porota udelí prvé tri miesta, ktoré budú ocenené finančnou odmenou a možnosťou publikovania príspevku v časopise Muzikologické fórum.

Viac info tu.


Termíny obhajob a štátnych skúšok v AR 2018/2019

Obhajoby záverečných prác a štátne skúšky sa na katedre muzikológie uskutočnia dňa 7. 6. 2019.
Harmonogram nájdete tu.


Odišiel prof. PhDr. Ľubomír Chalupka, PhD. 

Vo veku nedožitých 75 rokov zomrel významný slovenský muzikológ a vysokoškolský pedagóg prof. PhDr. Ľubomír Chalupka, PhD. (14. 8. 1945 Senica – 17. 3. 2020 Bratislava).

Hudobnú vedu študoval v rokoch 1962 – 1967 na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vedomosti a inšpiráciu pre vlastnú vedecko-pedagogickú dráhu čerpal predovšetkým od štyroch výnimočných hudobníkov a intelektuálov: Jozefa Kresánka, Miroslava Filipa, Eugena Suchoňa a Jána Albrechta. Táto štvorica veľmi rozdielnych osobností reprezentovala nielen širokú škálu prístupov k hudbe, ale vnímavému študentovi otvorila tiež dvere do sféry slobody ducha a nezávislého, kritického myslenia.

Štúdium absolvoval v roku 1967 diplomovou prácou Melodicko-harmonická štruktúra Bartókových sláčikových kvartet vo svetle vplyvu slovenského folklóru. Hudobná analýza hrala dôležitú úlohu tiež v jeho ďalšom vedeckom pôsobení a stala sa pre neho aj kľúčom k výkladu hudobnej histórie. Jeho práce, venované dejinám slovenskej hudby devätnásteho a najmä dvadsiateho storočia vynikajú heuristickou precíznosťou a spájajú v sebe vhľad do hudobnej štruktúry s kontextuálnym videním hudobných javov v širších kultúrnych súvislostiach. 

Jeho profesionálna dráha sa spája s Katedrou hudobnej vedy (predtým Katedra estetiky a vied o umení) Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Na nej pôsobil plných štyridsať rokov ako pedagóg a vedec. V roku 1996 sa habilitoval na docenta, v roku 2001 bol menovaný za profesora, v rokoch 2001 – 2007 pôsobil ako vedúci katedry. Aj po odchode do dôchodku na katedre naďalej pôsobil ako externý pedagóg. Po celý čas výrazne spoluvytváral vedecký profil pracoviska a ako pedagóg sa podieľal na formovaní a odbornom raste generácií muzikológov. Aktívne rozvíjal vedecký odkaz svojich učiteľov a predchodcov, najmä Jozefa Kresánka a Miroslava Filipa, čím nezanedbateľne prispel ku kontinuite a uchovávaniu „pamäti“ slovenskej muzikológie.

Výsledky svojich dlhoročných výskumov a veľkého množstva špeciálnych štúdií zúročil najmä v impozantnej publikácii Slovenská hudobná avantgarda – Štýlotvorné formovanie skladateľskej generácie nastupujúcej v 60. rokoch 20. storočia (2011), ako aj vo dvojici knižných publikácií Cestami k tvorivej profesionalite – Sprievodca slovenskou hudbou 20. storočia I. (1901 – 1950) (2015) a Generačné a štýlové konfrontácie – Sprievodca slovenskou hudbou 20. storočia II. (1951 – 2000) (2018).

Popri vlastnej pedagogickej, vedeckej a publicistickej činnosti si našiel čas aj na organizáciu vedeckých podujatí a podnecovanie spolupráce na projektoch. Z jeho iniciatívy a vďaka nemu sa uskutočnil rad konferencií a vyšlo mnoho zborníkov a iných kolektívnych publikácií venovaných kľúčovým osobnostiam a témam hudby 20. storočia v slovenskom, československom i stredoeurópskom kontexte. Dôležitú rolu zohral v nejednom česko-slovenskom muzikologickom projekte, tešil sa rovnakej úcte v slovenskej i českej muzikologickej komunite. Bol vítaným hosťom a prednášajúcim na univerzitách doma aj v zahraničí.

Po celý život bola hnacím motorom vedeckého pôsobenia Ľubomíra Chalupku zvedavosť, túžba preniknúť pod povrch hudobných javov a odhaľovať ich vnútorné usporiadanie, štruktúru. A v rovnakej miere láska k hudbe a obzvlášť k slovenskému hudobnému dedičstvu. Túto svoju vášeň úspešne prenášal na svojich žiakov. Jedinečné, typicky chalupkovské spojenie oduševnenia a racionality vo vzťahu k hudbe sa stalo dôležitým a inšpiratívnym prvkom a cennou súčasťou slovenskej muzikologickej tradície. Vážený pán profesor, ďakujeme za všetko.

Otvorené kurzy o hudbe - LS 2019/2020

Katedra muzikológie srdečne pozýva všetkých študentov na otvorené kurzy z rôznych oblastí hudobného sveta.

Vianočný večierok

Milí študenti a kolegovia,

srdečne Vás pozývame na tradičný Vianočný večierok katedry muzikológie obohatený jedlom, pitím ale aj dobrou hudbou. Stretneme sa v utorok, 18.12.2018 o 16:30 hod. v miestnosti G309.
Tešíme sa na Vás.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Headbanger na filde

Srdečne Vás pozývame na poslednú z mimoriadnych prednášok, resp. na adventný rozhovor s Rudim Rusom z Rádia_FM, o perspektívach rádia v 21. storočí a najbrutálnejšej hudbe všetkých čias.
Rozhovora sa uskutoční na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, Gondova 2, miestnosť G309 v utorok 11.12.2018 o 14:20hod. Viac info nájdete na Facebookovej udalosti rozhovoru.


Mimoriadne prednášky doc. Jiřího Kopeckého

Katedra muzikológie FiF UK srdečne pozýva na prednášky hosťujúceho pedagóga doc. Jiřího Kopeckého:
UTOROK 4. decembra, 10:50 – 12:20
„Leoš Janáček – cesta k opeře“ (miestnosť č. 309 na 3. poschodí)
STREDA 5. decembra
12:35 – 14:05 „Bohuslav Martinů – zrání skladatele“ (miestnosť č. 23 na prízemí)
Nenechajte si ujsť príležitosť zoznámiť sa s vynikajúcim mladým českým muzikológom
a jeho sviežimi pohľadmi na klasikov 20. storočia!


Prof. Luca Cerchiari na Katedre muzikológie

Milí študenti,

srdečne Vás pozývame na prednášky hosťa z Talianska, Prof. Cerchiariho, v dňoch 14. a 15. Novembra 2018, vždy v čase 10:50 - 14:05 v miestnosti G308.
Podrobný program na plagáte.
Tešíme sa na Vás.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mirror of beauty

Milí študenti a priatelia,

srdečne Vás pozývame na prednášku Mirror of Beauty: The Art of Ornamentation in Renaissance and Baroque Era and its Relation to Aesthetics and Philosophy. Touto fascinujúcou témou nás bude sprevádzať vzácny hosť Gustavo Gargiul (Buenos Aires/Budapešť).
Prednáška bude v angličtine s praktickými ukážkami. Spoluúčinkuje Ensemble La Cicaletta (Gustavo Gargiulo – cornet, Ludmila Krivich – cornet, Maximiliano Danta Texeira – kontratenor, Agnesa Ferienčíková – basso continuo).
Stretneme sa v utorok 13.11.2018 v čase 13:00–14:30 v miestnosti G23.
Viac na FCBK udalosti podujatia.

 

 

 

 


Výstava RISK FACTORS

Čo nám dnes, tridsať rokov po páde minulého režimu, prezrádzajú archívne materiály o opozičnej kultúre v socialistických krajinách? Akým spôsobom sa konkrétne udalosti tohto obdobia podpísali na dobovej kultúre a politickom uvažovaní? Nakoľko boli prítomné podoby nezávislého zmýšľania ovplyvnené tradíciou? Čo sa vďaka pamäti archívov a historických zbierok môžeme dozvedieť o sebe samých?

Aj na tieto otázky odpovie výstava Risk Factors / Rizikové faktory, ktorú organizuje naša katedra muzikológie v spolupráci s Ústavom pamäti národa  v dňoch 7.11. - 21.11. 2018 v priestoroch Pistoriho paláca. Výstava je súčasťou projektu COURAGE, Kultúrna opozícia – význam a pochopenie kultúrneho dedičstva disentu v bývalých socialistických krajinách a tiež súčasťou ôsmeho ročníka Festivalu slobody, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku.

Súčasťou výstavy bude v Pistoriho paláci dňa 10. novembra 2018 od 14:00hod. filmová prehliadka projektu COURAGE spojená s diskusiou. Podrobné informácie nájdete na tu a na Facebooku.

Všetky informácie a tiež informácie o sprievodných podujatiach nájdete aj na Facebookovej stránke udalosti.
Tešíme sa na Vás.


Taiwanská hudba v Bratislave

Milí študenti,

Pozývame Vás na jedinečný koncert tradičnej taiwanskej hudby, ktorý sa uskutoční 4.11. 2018 o 18:00 v priestoroch Café Berlinka SNG.
Viac nájdete na FCBK stránke udalosti.

Zároveň Vás srdečne pozývame na workshop The Polyphony in Taiwan - A Case of Falangaw Amis pod vedením Prof. Lu, Yu-hsiu, ktorý sa uskutoční v pondelok 5.11. 2018 od 9:05 do 10:35 na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, Gondova 2 (miestnosť č. 309).

 

 

 

 

 

 


MALÉ OSOBNOSTI VEĽKÝCH DEJÍN – VEĽKÉ OSOBNOSTI MALÝCH DEJÍN

Milí kolegovia, študenti a priatelia
srdečne Vás pozývame na muzikologickú konferenciu MALÉ OSOBNOSTI VEĽKÝCH DEJÍN – VEĽKÉ OSOBNOSTI MALÝCH DEJÍN. PRÍSPEVKY K HUDOBNEJ REGIONALISTIKE V., ktorú SNM-Hudobné múzeum plánuje usporiadať v dňoch 28. – 29. novembra 2018 v Brämerovej kúrii na Žižkovej ulici 18 v Bratislave.
Do 20.10.2018 je potrebné potvrdiť účasť. Návratku a viac info nájdete v tomto dokumente.
Ďakujeme a tešíme sa na Vás.


Studentská muzikologická konference 2018

Milí študenti,
pozývame Vás na Studentskou muzikologickou konferenci 2018, ktorú organizuje brnenská organizácia SPIM (Spolek pro interdisciplinární muzikológii). 
Témou konferencie, určenej pre všetkých študentov a doktorandov, je česká a slovenská hudba 20. storočia. Deadline pre prihlášky (mainoffice.spimgmail.com) je 11.10.2018.
Neváhajte, ide o výbornú skúsenosť.

 

 

 

 

 

 

 


National vs international

Milí študenti,
dávame Vám do pozornosti muzikologickú konferenciu National versus International s poprednými osobnosťami zo Strednej a Východnej Európy obohatenou hosťami z Nového Zélandu a USA. Podujatie sa uskutoční 27. septembra 2018 v hoteli Falkensteiner v Bratislave v čase od 9:00-17:00.
S témou National differences and international similarities sa predstaví náš Marcus Zagorski.
Udalosť na FCBK tu.

 

 

 

 

 

 


Wikipédia. Ako na to?

Milí študenti, srdečne Vás pozývame na prednášku, ktorej cieľom bude priblížiť základy fungovania Wikipédie. Aké má výhody redaktorská práca na Wikipédii pre študentov? Hľadáte základné tipy úprav a predstavenie wiki-článku z hľadiska štruktúry a obsahu?
Na to všetko odpovie Mgr. Radoslava Semanová (SAV) v stredu 26.9.2018 v miestnosti G308 o 10:50hod.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Konvergencie 2018

Milí študenti a priatelia,

srdečne Vás pozývame na medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie 2018. Dobrodružné hudobné putovanie po Taliansku a Anglicku v časoch renesancie a baroka so súbormi Oni Wytars a Barokksolistene, pripomenutie vzniku Československej republiky, premiéry skladieb Martina Burlasa (Black Swan) a Ľuboša Bernátha (Večný tmel bytia) na pamiatku Jána a Martiny a – samozrejme – veľké diela komornej hudby, akými sú Schönbergova Zjasnená noc alebo Čajkovského Suvenír z Florencie. Pozvanie na 19. ročník festivalu prijali svetoznámy britský violončelista Robert Cohen, charizmatická Iva Bittová, vynikajúce české Eben trio a dvaja najvýraznejší slovenskí huslisti svojej generácie – Milan Paľa a Dalibor Karvay. To všetko budú Konvergencie 2018, ktoré začnú 17. septembra. Viac info nájdete na FCBK festivalu.

 


World music festival Bratislava

Milí študenti a priatelia,

srdečne Vás pozývame na festival, ktorý je venovaný world music, ľudovej hudbe, etnojazzu a fúziám s inými žánrami. Počas dvoch dní sa v Bratislave zíde vyše 30 zahraničných profesionálov,
aby sa zoznámili so slovenskou hudobnou scénou a zúčastnili sa
konferencie, ktorá bude miestom pre vzájomné spoznávanie, výmenu
poznatkov a nadväzovania nových kontaktov so slovenskými zástupcami.
Takáto koncentrácia zahraničných promotérov a odborníkov z oblasti world
music, jazzu a tradičnej hudby je mimoriadna. Využite prítomnosť odborníkov na konferencii, na Listening Session, Face to Face stretnutiach, prednáškach aj počas koncertov. Zaregistrujte sa čím skôr.
Tento rok sa festival uskutoční v dňoch 13. – 16. septembra 2018. Viac info na FCBK festivalu alebo ich oficiálnom webe.


RISK FACTORS

Počas leta možno v budapeštianskej galérii Fuga zhliadnuť výstavu RISK FACTORS/RIZIKOVÉ FAKTORY. Pripravil ju medzinárodný tím projektu COURAGE a kurátorsky stvárnila Nikolett Erőss. Multimediálna výstava na tému kultúrnej opozície v bývalých komunistických krajinách ponúka fascinujúcu panorámu mnohotvárnych prejavov slobodného ducha v umení, ale aj v občianskom živote pred rokom 1989. Tešíme sa, že prezentuje aj slovenské témy: dielo výtvarníka Júliusa Kollera, umelecké akcie Jána Budaja, aktivity ochrancov prírody a historických pamiatok či Sviečkovú manifestáciu roku 1988. Putovná výstava príde aj do Prahy (Národní památník na Vítkově, 19.9. – 14.10.) a Bratislavy (Pisztoryho palác, 5.11. – 21.11.). V Bratislave bude, spolu s premietaním víťazných dokumentárnych filmov zo súťaže PAREVO-COURAGE, súčasťou Festivalu slobody 2018.

Konferencia Pramene slovenskej hudby

V dňoch 25. a 26. septembra 2018 sa uskutoční 8. konferencia cyklu Pramene slovenskej hudby zameraná na zmapovanie, spracovanie a sprístupňovanie hudobných prameňov u nás.
Podujatie bude členené do dvoch blokov:
A/ Slovenská hudba a literatúra v rôznych perspektívach
B/ Slovenský webový hudobný informačný zdroj – projekt možný?

Viac informácií sa dozviete z pozvánky. V prípade záujmu o aktívnu účasť vyplňte prihlášku. Tešíme sa na Vás.


Dni starej hudby

Milí študenti,
pozývame Vás na festival Dni starej hudby, ktorý sa uskutoční v dňoch 27. mája - 10. júna 2018. Tento rok to bude kytica hudobných štýlov, Florilegium musicum, z obdobia od 16. do začiatku 19. storočia.
Vstupenky si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal za veľmi priateľnú cenu.
Viac informácií nájdete na webe a facebooku festivalu.
Tešíme sa na Vás

 

 

 

 

 

 

 


 

SEMINÁR MLADEJ KRITIKY

Milí študenti,
zapojte sa do Seminára mladej kritiky v rámci festivalu Nová dráma 2018 pod vedením českej divadelnej kritičky a teatrologičky Radky Kunderovej. Využite šancu vidieť množstvo zaujímavých predstavení (free) a zdokonaliť sa v písaní.
Prihláste sa už teraz, počet miest je limitovaný. Súčasťou prihlášky je krátky životopis a akákoľvek recenzia alebo kritika z oblasti divadla.
Prihlášku je potrebné zaslať na adresu veronika.stepanovicovatheatre.sk

Podrobnejšie informácie nájdete tu.


EXKURZIA

Aj tento semester sa uskutoční jarná EXKURZIA do Viedne s doc. Zvarom. Koná sa síce v rámci Proseminára (1boML), ale srdečne pozvaní sú aj záujemcovia z iných ročníkov! Bude vo štvrtok 3.5., cestujeme vlakom z Petržalky o 9:15, večer sa ide na krásne baletné predstavenie v Štátnej opere (začiatok 19:30, koniec 21:45), návrat vlakom 22:45, ktorý prichádza do Petržalky o 23:44. Prihlasovať sa netreba, stačí prísť 3.5. o 9:00 na petržalskú stanicu (s trochou peňazí na vlak a tak, a s medzinárodným zdravotným preukazom). Nenechajte si ujsť túto už kultovú záležitosť. Fotky z rovnakej akcie spred 8 rokov nájdete na našom Facebooku.


Projekt po polčase

v pondelok 21.5.2018 sa uskutoční pracovný seminár Projekt po polčase, na ktorom sa zhodnotí doterajší priebeh a výsledky prác na projekte Hudba v Bratislave a bude sa aj diskutovať o ďalších úlohách a plánoch súvisiacich s projektom.

Srdečne Vás pozývame.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kenny Barron v Bratislave

 

Svetoznámy jazzový klavirista, skladateľ a člen americkej jazzovej siene slávy, Kenny Barron, diskutoval a zahral na Americkom veľvyslanectve v Bratislave v rámci Jazz Appreciation Month. Naša prof. Yvetta Kajanová bola pri tom.

Zdroj: U.S.Embassy
Zdroj: U.S.Embassy
Zdroj: U.S.Embassy

ŠVOK

Študentská vedecká a odborná konferencia na Katedre muzikológie bude už vo štvrtok 26.4., v čase od 9:15 do 12:15 na G308.
Študenti 1. – 5. ročníka, prihlasujte svoje práce! Seminárky z minulého semestra, resp. minulého akademického roku, resp. (ucelené) časti práve vznikajúcich diplomiek. Šanca na výhru a finančnú odmenu je veľká!
Svoju účasť ohláste do 20.4. mailom našej pani sekretárke: veronika@zsidekova@uniba.sk.
Práce treba odovzdať najneskôr do utorku 24.4., 14:00 hod. – ako súbor vo Worde na mail Ing. Zsidekovej, a v hrebeňovej väzbe (1 kus) na sekretariát (G306) alebo do podateľne FiF UK.

Pridajte sa aj do Facebookovej udalosti.


 

 

Credit: Roche Continents
Credit: Roche Continents

Roche Continents

Naša študentka, Jana Štrpková, bola v letných dňoch pozvaná do Salzburgu na jedenásty ročník prestížneho programu Roche Continents ako jedna z 97 študentov z 35 krajín sveta. Z celkového počtu študentov bolo 67 z oblasti vedy a 28 s umeleckým zameraním.

Pobyt bol plný prednášok či už z vedeckého alebo umeleckého sveta, fúzií oboch oblastí a tvorivých workshopov. Účastníci programu sa zapojili aj do projektu Blind Trust, ktorého autorom bol skladateľ a hudobník, Fritz Hauser. Tvorivý proces plný dôvery vyvrcholil záverečným koncertom, na ktorom sa aktívne zúčastnili všetci študenti.

Roche Continents tím spolupracuje každý rok s organizátormi Salzburského festivalu. Práve preto mohli študenti navštíviť koncerty komornej, symfonickej a opernej tvorby. Tento rok to bola aj opera od Albana Berga, Wozzeck alebo premiéra opery Lear od Ariberta Reimanna. Participanti programu sa dostali aj do zákulisia festivalu, mohli sa zúčastniť diskusií s organizátormi, známymi umelcami, manažérmi, ale aj so svetovými špičkami z oblasti vedy. Na záverečnom galavečere sa zoznámili so samotným potomkom zakladateľa a terajším riaditeľom spoločnosti Roche, filantropom André Hoffmannom.


Deň otvorených dverí
27. január 2018

Deň otvorených dverí na Katedre muzikológie FiF UK tentokrát netradične - nielen s pedagógmi, ale aj so študentmi.
Od 11:00 do 12:30 bude možnosť hovoriť s tými, ktorí muzikológiu práve teraz študujú, bez cenzúry a bez "pedagogického dozoru".
O tom, že o čom je vlastne tá muzikológia, ako to u nás na katedre chodí, a ako sa štúdium dá prepájať s rôznymi vlastnými - umeleckými, publicistickými či promotérskymi - aktivitami. A pokojne aj o tom, ako sa dá vylepšiť klavír (podľa Johna Cagea :-).
Tešíme sa na Vás!

Info aj tu.


Malé osobnosti veľkých dejín – veľké osobnosti malých dejín IV

SNM-Hudobné múzeum pripravilo v spolupráci so Slovenskou muzikologickou
asociáciou pri Slovenskej hudobnej únii muzikologickú konferenciu: Malé osobnosti veľkých dejín – veľké osobnosti malých dejín IV / Príspevky k hudobnej regionalistike a medzi jej tematické okruhy patrí napr. problematika hymnológie, podnetom je 500. výročie reformácie, tiež 80 rokov od vydania Jednotného katolíckeho spevníka.
Konferencia sa uskutoční v dňoch 30.11. - 1.12.2017 v Brämerovej kúrii na Žižkovej ulici č. 18 v Bratislave a našu katedru bude reprezentovať kolega Mgr.art. Branko Ladič, PhD.

Kompletný program konferencie nájdete tu.
Tešíme sa na Vás.


 

NEXT 2017 Advanced Music Festival

NEXT Festival (22.11. - 25.11.2017) prezentuje a podporuje aktuálnu tvorbu umelcov z celého sveta, hrajúcich živú a inšpiratívnu súčasnú hudbu bez žánrových obmedzení. NEXT ponúka aj tento rok výber toho najzaujímavejšieho, čo sa na svetovej scéne deje, či už je to elektronická a inovatívna vážna hudba, improvizovaná hudba, avantgardný jazz, noise, ambient, experimentálny rock, ale aj konceptuálne projekty, multimediálne a interaktívne performance a ďalšie formy.

Viac na webe festivalu alebo na Facebooku.

 

 

 

 

 

 


Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos 2017

14. ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos sa uskutoční už tento týždeň,  v dňoch 7. – 15. novembra 2017. Na návštevníkov čaká spolu 11 koncertov, na ktorých zaznie viac než 50 diel od 43 hudobných skladateľov, z toho väčšina v slovenskej alebo svetovej premiére. Publiku sa predstavia aj popredné zahraničné súbory a sólisti, okrem iného japonský flautista Tosiya Suzuki, sláčikové kvarteto Minguet Quartett z Nemecka, Orkiestra Muzyki Nowej z Katovíc, Synaesthesis Ensemble z Vilniusu či jeden z prominentných rakúskych súborov súčasnej hudby österreichisches ensemble für neue musik.

Pre študentov FiF UK zadarmo.

Viac informácií na www.melosetos.sk.
FB: Melos-Ethos Festival
FB event: Melos-Étos 2017

 


 

NOTOVANÉ PRAMENE STREDOVEKEJ EURÓPY

Milí študenti, doktorandi a kolegovia,

 

srdečne Vás pozývame na jedinečný workshop, ktorý organizuje Ústav hudobnej vedy SAV spoločne s kolegami z Maďarskej akadémie vied. Témou sú Notované pramene stredovekej európy / stredovekého Uhorska: transregionálny výskum a tvorba online databáz. Podujatie sa uskutoční v utorok, 24. októbra 2017 v Malom kongresovom centre SAV na Štefánikovej 3 v Bratislave.

Kompletný program môžete nájsť tu.

Tešíme sa na Vás.

 

 

 


 

OTVORENÁ VÝZVA TVORCOM DOKUMENTÁRNYCH FILMOV

KULTÚRA AKO HNUTIE ODPORU v bývalých socialistických krajinách východnej Európy

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov COURAGE-PAREVO je východoeurópsky súťažný festival dokumentárnych filmov, ktorý sa venuje téme kultúrnej opozície a disentu v krajinách bývalého socialistického bloku. Hľadáme kvalitné dokumentárne filmy, podnetné a schopné zaujať široké publikum. Filmový festival je súčasťou projektu COURAGE, ktorého členom je aj Katedra muzikológie.

ZASLANIE ABSTRAKTOV: do 29. septembra 2017!

Viac informácií a prihlášku nájdete tu.


 

Mimoriadna prednáška

Milí študenti, doktorandi a priatelia,


srdečne Vás pozývame na prednášku Dr. Wolfganga Miersemanna z Nemecka. Témou budú Edičné projekty spevníkov - J. A. Freylinghausen, J. Crüger. Prednáška sa uskutoční v piatok 29. septembra 2017, 10:30hod. v miestnosti G308.

 

 

 

 

 

 

 

 


Avital meets Avital

Milí študenti a priatelia,
srdečne Vás pozývame na koncert, ktorý organizujú priatelia z Konvergencie.
Avital meets Avital je dialógom dvojice charizmatických hudobníkov, ktorí napriek tomu, že pochádzajú z odlišných hudobných svetov zdieľajú rovnako bohaté hudobné dedičstvo. Na Grammy nominovaný mandolinista Avi Avital vychádza z klasickej tradície, zatiaľ čo oceňovaný kontrabasový virtuóz a hráč na arabskej lutne (oud) Omer Avital je uznávaným jazzovým umelcom a skladateľom. Zoskupenie je doplnené o ďalších skvelých hudobníkov: klaviristu Omera Kleina a perkusionistu Itameriho Doaria.
Koncert konvergujúci jazz, klasiku a world music sa uskutoční 24. júna 2017 o 20.00 v bratislavskom Ateliéri Babylon.

Vstupenky


Hudba: štruktúra a emócia

Milí študenti,

je veľa spôsobov, ako skúmať hudbu. A jednotlivé smery hudobnej vedy si žiarlivo strážia svoje hranice a svoju „pravdu“. Klaviristka a muzikologička Erica Bisesi s ojedinelou odvahou búra hranice medzi tradičným hudobno-historickým bádaním a analýzou hudby na jednej strane, a najnovšími trendmi v hudobnej psychológii a psychoakustike na strane druhej.
Srdečne Vás pozývame na koncert spojený s prezentáciou Hudba: štruktúra a emócia, Dráhy hudobného vývoja od Schuberta a Liszta k expresionizmu – hudobná analýza a skúmanie emócií poslucháčov, ktorý sa uskutoční v utorok, 13. júna 2017 o 19.00 hod. v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí.

Program recitálu:

F. SCHUBERT - F. LISZT:  Der Doppelgänger *
R. WAGNER - F. LISZT:  Isoldes Liebestod
F. LISZT:  En rêve (Nocturne, S. 207)
R. WAGNER:  Elegie WWV 93
F. SCHUBERT - F. LISZT:  Der Atlas *
F. LISZT:  Nuages gris (S. 199)
A. SCHÖNBERG:  6 Klavierstücke, op. 19
F. LISZT:  Bagatelle sans tonalité (S. 216a) 

* zo zbierky Schwanengesang

Dr. Erica Bisesi pochádza z Talianska, pôsobí na Kráľovskom technologickom inštitúte v Štokholme a v súčasnosti je hosťom Univerzity Komenského. Zaoberá sa experimentálnym výskumom v oblasti hudobnej psychológie, výrazu a emócie v hudbe, a to vo vzťahu k vnímaniu hudby a k hudobnej interpretácii.

Prezentácia bude v angličtine.

Erica Bisesi o svojom projekte.
FCBK udalosť.

HUDBA V BRATISLAVE V 17. STOROČÍ

Milí študenti a priatelia,

srdečne Vás pozývame na koncert, HUDBA V BRATISLAVE V 17. STOROČÍ - SAMUEL CAPRICORNUS A JEHO SÚČASNÍCI, ktorý sa koná v rámci festivalu Dni starej hudby.
Program známeho slovenského súboru Musica aeterna, českého zboru The Czech Ensemble Baroque Choir a hráčov na dobových dychových nástrojoch Les Cornets Noirs predstaví duchovné diela významných osobností hudobných dejín Bratislavy v 17. storočí, skomponované v tomto meste alebo pre toto mesto. Väčšina z nich zaznie na koncerte v novodobej premiére. Poslucháči budú mať možnosť vypočuť si zatiaľ neznámu omšu zo zbierky Opus musicum Samuela Capricorna (1628 – 1665), hudobného riaditeľa evanjelického kostola, ktorý býva označovaný za najvýznamnejšieho protestantského skladateľa medzi Heinrichom Schützom a Johannom Sebastianom Bachom, ako aj ceremoniálne korunovačné moteto vysoko ceneného kapelníka cisárskej dvornej kapely Giovanniho Valentiniho, skomponované pri príležitosť voľby uhorského kráľa Ferdinanda IV.
Koncert sa koná v spolupráci s Katedrou muzikológie FiF UK v rámci projektu Hudba v Bratislave, uskutoční v piatok, 26.5.2017 o 19:00hod. v Moyzesovej sieni, v Bratislave.
Tešíme sa na Vás.


 

Súťaž!!!

Milí študenti, dávame do pozornosti bádateľskú súťaž na tému: Nezávislá kultúra a život za socializmu v Československu. Súťaž je prepojená s medzinárodným výskumným projektom COURAGE, ktorého súčasťou je aj Katedra muzikológie. Prihlásiť sa môžete do 14.5.2017, prácu treba zaslať do 21.10.2017.
Viac info tu a tu.


Mimoriadna prednáška doc. Svetlany Šaščinovej

Milí študenti,
srdečne Vás pozývame na mimoriadnu prednášku kolegyne doc. Svetlany Šaščinovej, ktorá sa zaoberá zaujímavou problematikou rytmu v hudbe, a to v širokých interkultúrnych súvislostiach. Prednáška bude v pondelok (24.4.) o 12:35, v angličtine.
Viac info nájede tu.


 

Prezentácia posterov z predmetu Edícia starej hudby

Študenti katedry muzikológie 14.12.2016 prezentovali svoje postery k jednotlivým témam predmetu Edícia starej hudby.  Prinášame Vám ukážku ich prác. Fotogalériu z podujatia môžete nájsť tu.





 

 

Potláčané artefakty

Milí študenti,

srdečne Vás pozývame na diskusiu a premietanie hudobného dokumentu s názvom "Potláčané artefakty", ktorý mapuje svetovú hard-rockovú hudbu rokov 1968 – 1972 z pohľadu spoza "železnej opony". Predstaví sa v ňom vtedajšia špička v tomto žánri ako Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath, Emerson, Lake & Palmer, Jethro Tull a ďalší. Hosťom nášho stretnutia je pán Michal Šufliarsky (scenár a réžia), ktorý nám porozpráva o filme ale aj o dobe, v ktorej sa dobrá hudba pašovala cez hranice.
Stretnutie sa uskutoční na pôde našej katedry, miestnosť G309, v utorok 28. marca 2017 o 16:15 hod.
Tešíme sa na Vás.

Podujatie organizuje naša katedra v rámci projektu „COURAGE: Connecting collections. Cultural Opposition – Understanding the Cultural Heritage of Dissent in the Former Socialist Countries“ (výskumný a inovačný program Európskej únie Horizon 2020). (http://cultural-opposition.eu)


Špeciálny hosť Katedry muzikológie FiF UK v letnom semestri 2016/2017

Dr. ERICA BISESI


Klaviristka a muzikologička Dr. Erica Bisesi pochádza z Talianska a v súčasnosti pôsobí v KTH – Kráľovskom technologickom inštitúte v Štokholme. Na tomto špičkovom európskom pracovisku sa zaoberá experimentálnym výskumom v oblasti hudobnej psychológie, konkrétne výrazu a emócie v hudbe, a to vo vzťahu k hudobnej percepcii aj interpretácii.

Erica Bisesi vedie u nás, na Katedre muzikológie FiF UK na Gondovej 2 (3. posch.), v letnom semestri dva kurzy v angličtine: Acoustics, psychoacoustic and music cognition (streda, 09:05-10:35, miestnosť č. 308; P) a Music structure, expression and emotion (streda, 10:50-12:20, miestnosť č. 308; P). Tieto kurzy, v ktorých sa muzikológia prelína s psychológiou, akustikou a kognitívnou vedou, sú otvorené aj študentom iných katedier FiF UK a takisto študentom ďalších bratislavských vysokých škôl!

Kurzy začínajú 8. marca 2017.

 Obsah kurzov tu.


Kurzy na Katedre muzikológie!!!

 

Milí študenti,

Katedra muzikológie Vás srdečne pozýva na kurzy otvorené všetkým!
Aj študentom z iných vysokých škôl! Semester začína 20.2.
Akékoľvek informácie radi poskytneme na našom facebooku muzikologiafifuk.












Musicologica Istropolitana XII - obálka

 

Vyšlo nové číslo ročenky Musicologica Istropolitana XII!


Dlho očakávané číslo našej výkladnej publikácie je tu. Môžete sa s ním zoznámiť aj v priestoroch knižničky. V prípade, že chcete získať vlastný exemplár, obráťte sa na Magdalénu Stýblovú, mag.stygmail.com. Nižšie prikladáme obsah.

Musicologica Istropolitana XII - obsah


The UK Songwriting Contest a katedra muzikológie

Náš kolega z katedry Muzikológie Mgr. Miroslav Zahradník získal pekný úspech v podobe finálového umiestnenia v celosvetovej súťaži The UK Songwriting Contest v kategórii Instrumental music, so svojou orchestrálnou kompozíciou Angel´s Fantasy. Porota zložená z top producentov a skladateľov (Grammy, Emmy, Brit a CMA Award winning) sa k finálovám skladbám v tejto kategórii vyjadrila. " This was one of the most difficult categories to judge this year with many stunning and outstanding entries. In the end one judge, TV and Film Composer Jamie Serafi, was left with the final decision and he agonised over the final choices, deciding on joint winners. Jamie said of all the finalist songs: "Absolutely fantastic! It's VERY difficult to choose because they are all so strong...and what makes one better than the other when they are all completely different?" Angel´s Fantasy

 

Mimoriadna prednáška!

Milé kolegyne a kolegovia,

srdečne vás pozývame na mimoriadnu prednášku hosťujúceho pedagóga, profesorky Mariny Toffetti z Univerzity v Padove na tému: The study of dissemination and assimilation of Italian music in central and eastern Europe: current activities and research perspectives. Prednáška sa bude konať 13.12.2016 (utorok) v miestnosti č. 23 (prízemie) v budove FiFUK na Gondovej 2 so začiatkom o 15.00 hodine.

Tešíme sa na Vás.

    

 


Prezentácia publikácií Hudobného múzea SNM

Milí študenti a priatelia,

srdečne vás pozývame na prezentáciu publikácií Hudobného múzea SNM v stredu, 7. decembra 2016, do priestorov na Žižkovej ulici č. 16.
Tešíme sa na stretnutie!

Viac info tu.

 


 

 

UMENIE ÉRY REÁLNEHO SOCIALIZMU

Milí študenti a kolegovia, 


srdečne vás pozývame na seminár UMENIE ÉRY REÁLNEHO SOCIALIZMU Možnosti a limity jeho politicko-historickej interpretácie, ktorý organizuje naša katedra. Podujatie sa uskutoční v piatok, 2. decembra 2016, v čase 9:30 - 15:30, v miestnosti G23 na prízemí. Viac informácií tu.


 

Skladačky

Milí študenti, priatelia

Pozývame na záverečný koncert "Skladačiek". Čo to je? Počas troch dní budú mať účastníci seminára možnosť vypočuť si prednášky skúsených lektorov a dozvedieť sa viac informácií o tom ako si vytvoriť svoju vlastnú skladbu. Následne môžu získané teoretické znalosti z prednášok využiť prakticky a skomponovať si pod lektorským vedením svoje vlastné dielo. Skomponované skladby nacvičia profesionálni interpreti a predvedú ich na záverečnom koncerte vo V-klube 19. novembra o 15.30 hod. Jedným z lektorov je aj náš Marcus Zagorski, organizuje naša bývalá študentka.
Viac info tu.

 






Aká revolúcia? Načo?

Neakademické stretnutie na akademickej pôde pri príležitosti výročia demokratickej revolúcie v novembri 1989

15. november 2016, 14:30 – 18:00, Bratislava, Moyzesova sieň

Čo majú spoločné raper Vladimír 518, filmár Marek Kuboš, historička Marína Zavacká, bývalý novinár Rado Baťo a filozof Fedor Blaščák? Nie je im jedno, čo sa v našich končinách deje dnes a čo sa bude diať zajtra, a preto sa zaujímajú aj o to, čo bolo včera.

Diskusno-filmový event v Moyzesovej sieni, na ktorý pozýva Filozofická fakulta UK, bude všetko iné než nudné pietne podujatie k výročiu Novembra. Odkaz Novembra je veľmi aktuálny a úzko súvisí s našou dnešnou realitou. Šancu dozvedieť sa trochu pravdy o sebe a o svojich vyhliadkach majú tak nielen študenti Univerzity Komenského.

Program odštartuje český raper Vladimír 518 prednáškou o projekte KMENY, v ktorom mapoval rôzne mestské subkultúry neskorého socializmu aj súčasnosti. Projekt Kmeny sa stal námetom rovnomenného šestnásťdielneho dokumentárneho seriálu Českej televízie. Vladimír 518 účinkuje v zoskupení PSH, okrem hudby je známy aj ako ilustrátor, popularizátor architektúry, či scénograf.

Dokumentárny film HLAS 98 zachytáva atmosféru na Slovensku pred parlamentnými voľbami 1998, ktoré znamenali Mečiarov pád. Časy, v ktorých film vznikol, sa podpísali na jeho rozporuplnom prijatí. Film nebol nikdy oficiálne distribuovaný, lebo viacerí aktéri odmietli dať súhlas s použitím pasáží, kde vystupujú. Premietať ho je možné len na akademickej pôde alebo menších súkromných projekciách. V Moyzesovej sieni si tento unikátny dokument môžete nielen pozrieť, ale aj rovno prediskutovať s autorom Marekom Kubošom.

Druhá časť podujatia začne prednáškou na tému Manipulácie politickej komunikácie, s ktorou vystúpi Rado Baťo, bývalý novinár a súčasný poradca prezidenta Andreja Kisku.

Na záver sa téma Dobrá – zlá. PROPAGANDA stane predmetom diskusie Rada Baťa s historičkou Marínou Zavackou a filozofom a moderátorom celého podujatia Fedorom Blaščákom.

Vstup voľný.

Podujatie organizuje naša katedra v rámci projektu „COURAGE: Connecting collections. Cultural Opposition – Understanding the Cultural Heritage of Dissent in the Former Socialist Countries“ (výskumný a inovačný program Európskej únie Horizon 2020). (http://cultural-opposition.eu)

<output>Aká revolúcia? Načo?</output>

<output>Aká revolúcia? Načo?</output>

MALÉ OSOBNOSTI VEĽKÝCH DEJÍN – VEĽKÉ OSOBNOSTI MALÝCH DEJÍN III

Milí študenti, doktorandi, priatelia,

pozývame vás na muzikologickú konferenciu venovanú 25. výročiu existencie samostatného Hudobného múzea. Konferencia sa uskutoční v dňoch 9. – 10. novembra 2016. Program konferencie nájdete tu. Tešíme sa na stretnutie.


 

 

Dobroslav Orel   ČeskoSlovenský muzikológ

Milí študenti,

srdečne vás pozývame na výstavu SNM Hudobného múzea o zakladateľovi našej katedry, muzikológovi Dobroslavovi Orlovi. Otvorenie výstavy bude už tento štvrtok, 9. novembra 2016 v Brämerovej kúrii, vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej 16 v Bratislave. Výstava potrvá od 9. 11. 2016 – 9. 6. 2017, 10 –17 hod. denne okrem pondelka. Partnerom výstavy je aj naša katedra.



 

Krst knihy!

Milí študenti a priatelia,

pozývame Vás aj na krst knihy Jazz from Socialist Realism to Postmodernism, vol. 5. Stretneme sa 2. novembra o 19:00 hod. v Kafé Scherz na Partizánskej ulici č. 2, v Bratislave. Vstup voľný, o občerstvenie postarané.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mimoriadne prednášky Prof. Luca Cerchiariho

Milí študenti, doktorandi, priatelia!

Srdečne Vás pozývame na cyklus štyroch mimoriadnych prednášok na tému Eurojazzland. Jazz and Europe, Jazz in Europe, European jazz, ktoré sa uskutočnia 2. a 3. novembra 2016 v miestnosti G308.
Naším hosťom bude Prof. Luca Cerchiari z Università di Lingue e Comunicazione a Milano.

Tešíme sa na Vás!

 

 

 

 

 

 


Pocta Karolovi Elbertovi

Milí priatelia a študenti,

radi by sme vás pozvali na koncert venovaný pamiatke perzekvovaným a zabitým skladateľom a hudobníkom v rokoch 1933 až 1945.
Koncert bude dňa 3.11.2016, o 20:00 v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí v Bratislave.
















Mimoriadna prednáška Agáty Schindler

Milí študenti, doktorandi, priatelia!

Srdečne vás pozývame na mimoriadnu prednášku Agáty Schindler z Drážďan, ktorá nám v príspevku Kandidát smrti hrával v Grandhoteli v Žiline, priblíži osud Karola Elberta a jeho súčasníkov. Stretneme sa 3. novembra 2016 o 16:00 hod. v miestnosti G 308. Tešíme sa na Vás.



 

 

 

 

 

 

 


 

PREDNÁŠKY OLIVERA GERLACHA

Byzantská čiže Východorímska ríša, domovina Cyrila a Metoda. Fascinujúca kultúra, v ktorej sa naprieč storočiami od staroveku až do novoveku zachovalo veľa z dedičstva antiky. O byzantskom chápaní hudby, takom odlišnom od nášho západného, nám na úvod semestra porozpráva naslovovzatý odborník, hudobník a muzikológ Oliver Gerlach. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť zoznámiť sa s teóriou a praxou byzantskej hudby! (Kurzy prof. Y. Kajanovej, V. Zvaru a S. Krekoviča, v termíne ktorých sa konajú prednášky O. Gerlacha, začnú o týždeň neskôr.)

 

Trochu (nepovinného) víkendového čítania pre záujemcov o byzantskú hudbu, ktorí sa v pondelok a utorok chystajú na prednášky Dr. Olivera Gerlacha.

 

 

 


Nová publikácia

„Ženám je málo rozumieť. Nemali by spievať tak vysokým tónom. V divadle máte hrozné teplo. Je tu na nevydržanie. V SND by mali vystupovať mladé ženy a mladší muži, čo by viac priťahovalo mládež.“
(zo sociologického prieskumu medzi mladými návštevníkmi Slovenského národného divadla, 1968).

Túto a ďalšie perly z histórie praxe hudobného divadla v Bratislave, ale aj v ďalších mestách strednej Európy nájdete v novej publikácii Musiktheater in Raum und Zeit : Beiträge zur Geschichte der Musiktheaterpraxis in Mitteleuropa im 19. und 20. Jahrhundert (ed. Vladimír Zvara). Knihu si možno objednať vo vydavateľstve NM CODE (nora.nmcodegmail.com), a keby si niekto až tak netrúfal na nemčinu, texty z knihy sú v slovenskom preklade uverejnené v našom internetovom časopise musicologica.eu.

Tu si tiež môžete pozrieť obsah publikácie.

 


Nový web projektu COURAGE

Milí kolegovia,

v rámci európskeho projektu COURAGE (“Cultural Opposition – Understanding the CultuRal HeritAGE of Dissent in the Former Socialist Countries”), ktorého spoluriešiteľom je aj naša katedra, bola spustená nová webstránka, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií.

Stránka je prístupná na tejto adrese: http://cultural-opposition.eu/.


Festival Konvergencie

17. ročník medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie sa začína o necelé dva týždne a od 18. – 25. septembra návštevníkom ponúka až 11 koncertov špičkových domácich i zahraničných interpretov s atraktívnou dramaturgiou z klasických diel, medzižánrových presahov, ale aj sprievodný program pozostávajúci z filmových projekcií, hovoreného slova a chýbať nebude ani koncert pre deti.

 Sledujte novinky na facebookovej stránke festivalu

 

 

 

 

 

 

 

 


Harmonogram štátnic v auguste 2016

Milí študenti,

zverejnili sme finálny harmonogram bakalárskych a magisterských štátnic v jesennom termíne 2016.


Profesorka Kajanová absolvovala prednáškový pobyt v Miláne 

V dňoch 5. - 12. júna 2016 sa profesorka Yvetta Kajanová absolvovala na univerzite Libera Universita di Lingue e Comunicazione (International Unviersity of Languages and Media) Milano, Italy - IULM, kde prednášala 31 študentom v anglickom jazyku. Výučba sa konala ako letná škola, teda prednášky neboli rozložené do celého semestra, ako býva zvykom u nás. Okrem pani profesorky prednášali ešte ďalší dvaja odborníci na témy rock a pop.


International Unviersity of Languages and Media - campus
International Unviersity of Languages and Media - students with prof. Cerchiari and prof. Kajanová

Štátnicové otázky

Milí študenti,

v sekcii Štátnice a záverečné práce sme zverejnili finálne znenie štátnicových otázok pre magistrov.


Harmonogram obhajob a štátnych záverečných skúšok v LS AR 2015/2016

Milí študenti,

v sekcii Štúdium > Štátnice a záverečné práce sme zverejnili harmonogram štátnicového týždňa 30. 5. - 1. 6. 2016.


Afektová teorie ve skladatelské praxi – na příkladu tvorby Johanna Josepha Fuxe

Milí študenti a kolegovia,

pozývame vás na prednášku Doc. Dr. Dagmar Glüxam (Viedeň) 

Dátum a čas: štvrtok 21. 4. 2016, 12.35 - 14.05

Miestnosť: G308

Huslistka a muzikologička doc. Dr. Dagmar Glüxam sa ťažiskovo venuje opere a inštrumentálnej hudbe 17. a 18. storočia a jej interpretačnej praxi. Študovala v Ostrave, Brne a vo Viedni. Založila a viedla súbor Le Monde Classique, spolupracuje s Českou televíziou, zaslúžila sa o prvú úplnú nahrávku opery Františka Václava Míču O pôvode Jaroměříc. Má na konte rozsiahlu publikačnú činnosť, o. i. kritické edície Ružencových sonát Heinricha Ignaza Franza Bibera, opery Orfeo ed Euridice od Johanna Josepha Fuxa a Sonát a partít pre husle sólo (BWV 1001–1006) Johanna Sebastiana Bacha. Učí na Viedenskej univerzite a na tamojšej Hudobnej univerzite.


Beethovenov Fidelio: vernosť a sloboda - pozvánka na diskusiu

Milí študenti a kolegovia,

pozývame vás na stretnutie a diskusiu s Martinom Bendikom, režisérom novej inscenácie tohto diela v Opere SND.

Dátum a čas: štvrtok 14. 4. 2016, 16.05 - 17.35

Miestnosť: G308

Záujemcovia z radov študentov muzikológie budú môcť navštíviť predstavenie, ktoré sa koná v piatok, 15. apríla

o 19:00 v novej budove SND.


Pozvánka na prednášku "How does music expression depend on structure?"

Milí kolegovia,

pozývame vás na prednášku dr. Ericy Bisesi "How does music expression depend on structure?"

Klaviristka a muzikologička Erica Bisesi pochádza z Talianska a v súčasnosti pôsobí v Centre systematickej muzikológie Univerzity v rakúskom Grazi. Na tomto špičkovom európskom pracovisku sa zaoberá experimentálnym výskumom v oblasti hudobnou psychológie, konkrétne výrazu a emócie v hudbe, a to vo vzťahu k hudobnej percepcii aj interpretácii.

Dátum a čas: pondelok 4. 4. 2016, 9.05 - 10.50

Miestnosť: G309


Pozvánka na prednášku

Katedra muzikológie FiF UK srdečne pozýva na prednášku rakúskeho muzikológa:


Otto Brusatti, muzikológ a dlhoročný redaktor rozhlasového vysielania ORF

Štvrtok 17. 3. 2016, 14:20–15:50, G308

Konzerte in unserer Zeit
(Koncerty dnes)

Prednáška v nemčine, tlmočená do slovenčiny.


Opustila nás Oľga Šimová

Milí kolegovia,

s hlbokým zármutkom sme prijali správu o úmrtí našej dlhoročnej pedagogičky PhDr. Oľgy Šimovej, CSc. Oľga Šimová venovala mnoho rokov života a energie nielen našej katedre, ale tiež speváckemu zboru Lúčnica. Budeme na ňu vždy spomínať s láskou, úctou a vďakou.

 

 


Chcete pracovať ako oranizačný asistent počas predsedníctva SR v Rade Európskej únie?

Študenti FiF UK sa môžu prihlásiť do výberového konania na miesta organizačných asistentov počas predsedníctva SR v Rade EU v roku 2016, ktoré realizuje Ministerstvo zahraničných vecí. Je to zaujímavá ponuka pre jazykovo vybavených študentov. Informácie v prílohe.


Muzikológia ako na dlani!

Deň otvorených dverí na Katedre muzikológie skončil nad očakávania, ale podľa otázok, ktoré ste nám na ňom dávali, sme získali dojem, že informácií o štúdiu nikdy nie je dosť. Preto sme pre záujemcov o muzikológiu a o jej štúdium pripravili ďalšie podujatie: prednášku, na ktorej sa dozviete všetko potrebné o obsahu štúdia, možnostiach uplatnenia, a napríklad aj o prijímačkách. Takže ak máte chuť, príďte v sobotu 6. februára o 9.30 hod. na Filozofickú fakultu UK v Bratislave, Gondova 2, do učebne č. 23 (prízemie vľavo). Budú sa na Vás tešiť doc. Vladimír Zvara a dr. Marek Žabka z Katedry muzikológie.

 


Témy záverečných prác v ak. roku 2015/2016


Milí študenti,

tu nájdete aktualizovaný zoznam tém, na ktoré môžete vypracovať svoje bakalárske, resp. magisterské záverečné práce.


Knižnička bude mať prázdniny

Milí kolegovia,

z dôvodu čerpania dovolenky bude knižnica katedry muzikológie zatvorená v čase 23. 12. - 31. 12. 2015.

Najbližšie sa jej dvere otvoria v novom roku 4. 1. 2016.

Prajeme vám krásne sviatky!


Aktualizovaný plán doktorandských seminárov

Milí kolegovia,

v časti Štúdium > Doktorandské štúdium nájdete aktuálny plán seminárov. Všetci ste srdečne pozvaní!


Pozvánka na prednášku o výskume tzv. voľného rytmu

Milí kolegovia,

pozývame vás na prednášku hosťujúcej výskumníčky doc. dr. Svetlany Šaščiny  o prínose ruskojazyčnej muzikológie k výskumu voľného rytmu. Prednáška bude v ruštine.

Dátum a čas: utorok 24. 11. 2015, 16.05 - 17.35

Miestnosť: G308

 

 

 

 

 

 


Pozvánka na prednášku "Eurytmia – harmónia rytmu – ako sa vrátiť k sebe"

Milí kolegovia,

pozývame vás na prednášku Eleny Schmutzovej, podpredsedníčky tanečno-pohybovej sekcie Medzinárodnej asociácie umeleckých terapií.

Eurytmia je harmonický rytmus, ktorý vyrovnáva protiklady, oživuje, uzdravuje. Je to pohybové umenie, ktoré je schopné vrátiť človeku možnosť preciťovať a prežívať. Príďte sa o ňom dozvedieť viac

Dátum a čas: pondelok 23. 11. 2015, 16.05 - 17.35

Miestnosť: G308

 

 


Pozvánka na seminár dr. Mariny Toffetti

Pozývame vás na prednášku o hudobnej analýze a rekonštrukcii historických prameňov, ktorá sa uskutoční 12. 11. 2015 o 14.20 hod. na katedre muzikológie, miestnosť č. G308.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Rozvrh v akademickom roku 2015/2016

V časti Štúdium sme zverejnili aktuálny rozvrh na zimný aj letný semester 2015/2016.


Dôležité informácie o zmenách v systéme štúdia

Milí študenti,

dekanát Filozofickej fakulty UK zverejnil informácie o zmenách v systéme štúdia, zapisovaní predmetov, prihlasovaní sa na štátne skúšky a ď., ktoré vyplynuli z procesu komplexnej akreditácie. Do pozornosti ich dávame najmä študentom 2., 3. a 5. ročníka (študujúcim podľa starého študijného plánu).


Nové otváracie hodiny našej knižničky

Milí kolegovia a študenti,

od 9. 11. 2015 sa otváracie hodiny knižnice katedry muzikológie trochu zmenili:

Po. 8:30 - 13:00

Št. 8:30 - 13:00

Pi. 8:30 - 13:00


<output>

Po. 7:30 - 13:00

Št. 7:30 - 13:00

Pi. 7:30 - 13:00

</output>

<output>

Po. 7:30 - 13:00

Št. 7:30 - 13:00

Pi. 7:30 - 13:00

</output>

Doktorandské semináre v ZS 2015/2016

Milí študenti,

v sekcii Doktorandské štúdium sme zverejnili aktuálny harmonogram doktorandských seminárov a prednášok v zimnom semestri AR 2015/2016.

Na seminároch sú srdečne vítaní aj študenti bakalárskeho a magisterského stupňa!


Štart nového výskumného projektu COURAGE

Milí kolegovia,

dovoľte nám, aby sme vás informovali, že Filozofická fakulta UK, konkrétne Katedra muzikológie, odštartovali spoločne s ostatnými projektovými partnermi nový projekt zameraný na históriu socializmu v stredovýchodnej Európe a tiež na podoby odporu voči útlaku socialistického zriadenia, ktoré naberali aj formy vyjadrené hudbou.

Základné informácie nájdete v tlačovej správe.

Sledujte dlhodobo našu stránku a dozviete sa viac!


Nové otváracie hodiny našej knižničky

Milí kolegovia a študenti,

od 7. 9. 2015 sú otváracie hodiny knižnice katedry muzikológie upravené takto:

Po. 7:30 - 13:00

Št. 7:30 - 13:00

Pi. 7:30 - 13:00


<output>

Po. 7:30 - 13:00

Št. 7:30 - 13:00

Pi. 7:30 - 13:00

</output>

<output>

Po. 7:30 - 13:00

Št. 7:30 - 13:00

Pi. 7:30 - 13:00

</output>

Študentská muzikologická súťaž

Milí kolegovia,

zapojte sa do študentskej súťaže s témou Aktuálne bádateľské výstupy českej a slovenskej hudobnej vedy!

Termín zaslania súťažných prác je 1. august 2015.

Najlepšie práce budú predstavené na Medzinárodnej konferencii Českej spoločnosti pre hudobnú vedu 27. - 28. novembra 2015 v Prahe a získajú aj finančnú odmenu.

 

Výzva:

 

Česká společnost pro hudební vědu

Studentská vědecká soutěž v oboru hudební věda

Česká společnost pro hudební vědu vyhlašuje pro rok 2015 studentskou vědeckou soutěž v oboru hudební věda. K účasti jsou zváni nejen studenti bakalářského a magisterského programu v oboru hudební věda, hudební výchova či posluchači akademií, ale i zájemci o muzikologickou problematiku z jakéhokoliv jiného vysokoškolského pracoviště v ČR a SR. Tematické zaměření soutěžních příspěvků není nijak omezeno, záměrem společnosti je ocenit práce zahrnující nové poznatky a posouvající dosavadní stav muzikologického výzkumu. Soutěžící, kteří se umístí na prvních třech místech, obdrží finanční odměnu a možnost publikování své práce v časopise Muzikologické fórum.

Pravidla studentské vědecké soutěže v oboru hudební věda na rok 2015

Téma: Aktuální badatelské výstupy české a slovenské hudební vědy

1. Organizace soutěže

Soutěž organizuje Česká společnost pro hudební vědu (ČSHV) ve spolupráci s muzikologickými pracovišti českých a slovenských univerzit. Soutěž proběhne ve dvou kolech. Soutěžní práce posoudí porota a vybere maximálně 5 účastníků pro druhé kolo, které proběhne formou veřejných prezentací v rozsahu 10 minut s následnou obhajobou a diskusí. Obě kola budou hodnocena samostatně.

2. Účastníci soutěže

Soutěže se mohou zúčastnit studenti českých a slovenských univerzit zapsaní v době zaslání práce (do 1. srpna 2015) v bakalářském či magisterském studijním programu. Účastníci nemusí být studenty oboru hudební věda. Do soutěže se mohou přihlásit i studenti, kteří ukončili v lednovém (únorovém) termínu bakalářské studium a nastoupí v září (říjnu) téhož akademického roku do navazujícího magisterského studia (uchazeč doloží potvrzení o přijetí do navazujícího magisterského studia).

3. Písemná práce

Soutěžní písemná práce musí mít charakter odborného textu a musí být založena na původním výzkumu. Její rozsah musí dosahovat minimálně 10 normostran a zároveň nesmí překročit maximální rozsah 30 stran. Povinnou součástí je české/slovenské a jedno cizojazyčné resumé, po formální stránce musí text odpovídat normám časopisu Muzikologické fórum. Musí se jednat o text, který nebyl dosud veřejně publikován. Práce musí být elektronicky odevzdána do 1. srpna 2015 (textový editor nebo pdf) na adresu soutezcshv.cz (předmět zprávy: Studentská vědecká soutěž v oboru hudební věda). Práce budou v prvním kole hodnoceny anonymně, vlastní text proto nesmí obsahovat žádné identifikační údaje. Spolu s prací student odevzdá (e-mailem na výše uvedenou adresu) i průvodní dokumenty: doporučení pedagoga mateřského pracoviště, anotaci v přibližné délce 200 slov a stručný životopis autora.

4. Posuzovaní prací

Předložené práce posoudí porota jmenovaná výborem ČSHV. Porota každou předloženou práci bodově ohodnotí. O výsledcích prvního kola budou soutěžící informováni do 31. října 2015.

5. Konferenční kolo

Pět prací s nejvyšším počtem bodů postoupí do konferenčního kola, které se uskuteční v rámci Mezinárodní konference ČSHV 27. – 28. listopadu 2015 v Českém muzeu hudby, Karmelitská 2, Praha 1 – Malá Strana. Zde budou soutěžící své práce prezentovat ústně, na základě čehož porota určí jejich pořadí a vyhlásí výsledky soutěže, přičemž 1. – 3. místo ocení ČSHV finanční odměnou. Vítězi soutěže (případně i vybraným účastníkům konferenčního kola) bude nabídnuta možnost publikace v časopise Muzikologické fórum.

Doc. PhDr. Lubomír Tyllner, CSc.
předseda ČSHV

Mgr. Petr Lyko, Ph.D.
místopředseda ČSHV


Melos-Étos 2015 - Hudba je všade

Na koncerty festivalu Melos-Étos zadarmo!

Milí študenti-muzikológovia,

využite jedinečnú možnosť zažiť koncerty medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos 2015 - vstup máte po predložení ISIC-u zadarmo.

Informácie a program nájdete na webe www.melosetos.sk

 

 

 

 


Pozvánka na prednášku a rozhovor

Katedra muzikológie FiF UK srdečne pozýva na zaujímavé a aktuálne stretnutia na tému hudobného divadla:


Bettina Bartz, dramaturgička inscenácie opery Vec Makropulos v SND

Streda 28. 10., 14:20–15:50, G308

Dramaturgia hudobného divadla – medzi výskumom a tvorbou
(prednáška v angličtine)

 

Peter Konwitschny, režisér inscenácie opery Vec Makropulos v SND

Streda 28. 10., 18.00, Goethe inštitút, Panenská 33

(rozhovor)


Kurzy o hudbe pre študentov FiF UK

Vďaka otvoreným kurzom katedry muzikológie sa môžu všetci študenti FiF UK dozvedieť viac o hudbe, jej teórii, dejinách a žánroch. Kurzy sú zaujímavé pre širokú cieľovú skupinu: psychológov, sociológov, žurnalistov, historikov, etnológov, germanistov a najmä – všetkých zvedavých študentov.

 

 

 

 

 

 

 

 


Odovzdávanie cien Hudobného fondu

Vo štvrtok 24. septembra 2015 o 14.00 sa v Zichyho paláci v Bratislave budú slávnostne odovzdávať výročné ceny Hudobného fondu. Cenu Jozefa Kresánka, ktorá sa udeľuje za vynikajúci prínos k muzikológii, bude tento rok udelená PhDr. Pavlovi Polákovi, CSc.


Pozvánka na krst knihy "Hudba ako kultúrny fenomén v dejinách Spiša"

ÚSTAV HUDOBNEJ VEDY SLOVENSKEJ AKADÉMIE VIED pozýva na prezentáciu publikácie PhDr. Janky Petőczovej, CSc.
spojenú s koncertným predvedením duchovných piesní Jána Šimráka ml. (1692)


Účinkujú:
Matúš Šimko – tenor
Jana Zelenková – organ

Streda 23. septembra 2015 o 16.00 hod.
Ústav hudobnej vedy SAV, Pavilón spoločenských vied, prízemie,
Dúbravská cesta 9, 841 04 Bratislava

 

 


Porozprávajte sa o štúdiu na katedre muzikológie!

Milí študenti muzikológie,

dňa 21. 9. 2015 po slávnostnom otvorení akademického roku 2015/2016 vás srdečne pozývame do miestnosti G308 na informatívne stretnutie s doc. Bartovou a doc. Zvarom, ktoré sa bude týkať študijných záležitostí a ponuky predmetov v tomto AR.

Stretnutie sa uskutoční v dvoch etapách:

  • 14:30-15:15 študenti 1. ročníka Bc. a 1. ročníka Mgr. štúdia (nový študijný program)
  • 15:15-16:00 študenti 2. a 3. ročníka Bc. a 2. ročníka Mgr. štúdia (starý študijný program)

Pedagógovia, ktorí vyučujú v pondelok poobede v danom čase, budú o stretnutí informovaní a neúčasť študentov ospravedlnia


Workshop - anglická lutnová pieseň

Milí kolegovia a študenti muzikológie,

srdečne vás pozývame na workshop v rámci festivalu Konvergencie, ktorý sa uskutoční už zajtra 18. 9. od 10.00 do 11.00 na Konzervatóriu, Tolstého 11, Bratislava.

Workshop povedú John Potter - tenor, Anna Maria Friman - soprán, Jacob Heringman a Ariel Abramovich - lutny.

John Potter (tenor, UK) bol 18 rokov členom súboru The Hilliard Ensemble. Vášnivo sa zaujíma o starú i súčasnú hudbu a ich potenciálne prepojenia. Jeho repertoár je nesmierne široký, medzi jeho projekty patrilo účinkovanie vo formácii Dowland Project spolu s jazzovým saxofonistom J. Surmanom, lutnistom S. Stubbsom a huslistom M. Valentom, v súčasnosti objavuje repertoár konduktov so súborom Three Medieval Tenors. J. Potter je tiež muzikológom a pedagógom, pôsobil na University of York. Je autorom kníh Vocal Authority (Cambridge University Press), Tenor: History of a Voice (Yale University Press) a editorom The Cambridge Companion to Singing. Spolu s R. Wistreichom nahral pre Hyperion prelomové CD s polyfóniou z 12. storočia (súbor Red Byrd), na uvádzaní hudby neskorého stredoveku spolupracuje s A. M. Friman (Ciconia Ensemble). Na CD Oi Me Lasso nahral laudy súčasného skladateľa G. Bryarsa.

www.john­potter.co.uk


Ponuka brigády na leto!


Milí študenti muzikológie,

organizátor známeho festivalu WAVES  ponúka dve brigádnické miesta na leto. Sú ideálne pre tých, ktorí sa chcú naučiť kadečo o organizácii a komunikácii hudobných podujatí (festival/konferencia).

Treba mať vlastný počítač.
Veľkou výhodou je ovládanie angličtiny na dobrej komunikačnej úrovni a MS Excel.

Press a PR assistent

- mediálna kampaň

- vytváranie obsahu

- mediálne partnerstvá atď

Production assistent

- manažment prepravy kapiel a hostí

- manažment ubytovania

- evidencia technických požiadaviek atď.

 

Viac info na irena.lanyiovauniba.sk

Táto aktivita môže byť uznaná ako kurz Odborná prax v ZS 2015/2016!

Študentská anketa

Milí študenti,

po výučbovej časti letného semestra máte opäť možnosť zhodnotiť jednotlivé predmety a pedagógov na našej katedre!

Anketu nájdete do 6. 7. 2015 tu: https://anketa.uniba.sk/fphil/

Vaše názory si ceníme a tešíme sa na ne.


Harmonogram obhajob a štátnych skúšok v LS AR 2014/2015

Milí študenti,

v sekcii Štúdium > Štátnice a záverečné práce sme zverejnili harmonogram štátnicového týždňa 1. - 5. 6. 2015.


Termíny štátnych skúšok a obhajob v júni 2015

Bakalársky stupeň: 5. 6. 2015

Magisterský stupeň: 1. – 2. 6. 2015


Štátnicové otázky

Milí študenti,

v sekcii Štúdium sme aktualizovali znenia štátnicových otázok pre bakalárov aj magistrov.


Prednášky v rámci programu Erasmus

Katedra muzikológie FiF UK srdečne pozýva na mimoriadne zaujímavé erasmovské prednášky kolegu z Českej republiky:


Mgr. Martin Celhoffer, Ph.D., Ostravská univerzita

Utorok 5. 5., 12:35–14:05, G309
Beardsley - Kulka - hudba - gýč

Streda 6. 5., 12:35–14:05, G308
Jednota, komplexnosť a intenzita v hudobnej analýze


Doktorandské semináre v LS 2014/2015

Prednáška dr. Zagorskeho bola presunutá na 24. 4. 2015. Aktualizovali sme preto plán doktorandských seminárov a prednášok.


Prednášky v rámci programu Erasmus

Katedra muzikológie FiF UK srdečne pozýva na mimoriadne zaujímavé erasmovské prednášky kolegyne z Českej republiky:

Mgr. et Mgr. Martina Stratilková, PhD., Univerzita Palackého, Olomouc

Streda 29. 4., 14:20-15:50, G308
Dehumanizovaný Debussy podle Ortegy y Gasset

Štvrtok 30. 4., 10:50-12:20, G308
Hudba ve filozofii Nicolaie Hartmanna


Rozvrh na letný semester

Zverejnili sme aktualizovaný rozvrh na letný semester 2014/2015.


Študentská vedecká konferencia

27. apríla v čase od 11:00 do 13:00 v miestnosti G308 sa uskutoční katedrové kolo ŠVOK - študentskej vedeckej konferencie. Témy prihlásených prác siahajú od staršej hudby cez operu 20. storočia až po výskum hudobnej interpretácie pomocou moderných exaktných metód. Srdečne pozývame všetkých študentov muzikológie! Výučba od 10:50 do 14:10 odpadá.


Doktorandské semináre v LS 2014/2015

Dávame do pozornosti ponuku seminárov rozšírenú o prednášku Dr. Marka Motnika z Viedne na výsostne stredoeurópsku tému - Jacobus Handl-Gallus!

Všetky semináre a prednášky nájdete v aktualizovanom rozvrhu na LS 2014/2015