Miroslav Baranek

Narodil sa 30. decembra 1996 v Čadci. Po absolvovaní Gymnázia v Turzovke v roku 2016 nastúpil na štúdium archívnictva na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už počas gymnaziálnych štúdií navštevoval archívy, kde sa zaoberal genealogickým výskumom a historickou topografiou mesta Turzovky, čo bolo aj témou jeho bakalárskej práce. Počas štúdia archívnictva sa začal špecializovať na archontologický, genealogický a sfragistický výskum. Témou jeho diplomovej práce bola Archontológia zemepanských úradníkov panstiev Bytča a Strečno na sklonku feudalizmu (1794 – 1833).

Po skončení štúdia sa v roku 2021 zamestnal v Archíve mesta Bratislavy, kde sa postupne začal orientovať na dejiny Bratislavy v 18. a 19. storočí, ako aj na topografiu mesta. V roku 2022 sa prihlásil na externé doktorandské štúdium s témou Prešporské mestské elity na sklonku feudalizmu (1790 – 1848). Zaoberal sa prosopografickým výskumom mestskej rady. Zúčastnil sa viacerých vedeckých konferencií, kde prezentoval svoje výskumy z dejín Bratislavy (šľachtici v prešporskej mestskej rade v 1. polovici 19. storočia, manželky bratislavských senátorov, oprava Michalskej veže v roku 1845, vodné diela v prameňoch AMB, vianočné zvyky v starej Bratislave).

Od septembra 2024 sa stal interným doktorandom Katedry archívnictva a muzeológie. Témou jeho dizertačnej práce je Historická topografia Bratislavy s využitím GIS, v ktorej by chcel prostredníctvom interaktívnej mapy zmapovať územie Bratislavy v období 19. storočia a zároveň skúmať sociálne zloženie obyvateľstva.