Komunita
Podcast Komunita prináša zaujímavé rozhovory na rôznorodé témy s renomovanými odborníkmi a odborníčkami z Univerzity Komenského.
Prof. Mgr. Milan Kováč, PhD.: Bolesť ich privádzala do extázy
„Mayovia si každého boha uctili inak. Najčastejším spôsobom bolo obetovanie vlastnej krvi alebo krvi zajatcov. Obsahovala určitý druh energie, ktorá bola podstatná pre život nadprirodzených bytostí, ktoré boli substanciálne zložené z tejto energie. Udržiavali nažive svojich bohov tým, že im dávali krv.
Ženy si prepichovali jazyk povrazmi s tŕňmi. Bolesť ich privádzala do extázy, ktorá vytvárala mystickú komunikáciu s predkami,” spomína na život Mayov, ktorý skúma asi 20 rokov.
PharmDr. Miroslava Snopková: Akonáhle sme psychicky viac v pohode, tak sa na nás menej lepia ochorenia
„Výživový doplnok je skôr potravina. Aj v zmysle našej legislatívy nemôžeme hovoriť o doplnkoch výživy ako o liekoch. Ide o potraviny, ktoré nemôžu slúžiť na prevenciu a ani na liečbu ochorení, ” myslí si vedkyňa, PharmDr. Miroslava Snopková, PhD. z Farmaceutickej fakulty UK.
Odborníčka nám okrem iného prezradila, ako si môžeme vybudovať silnú imunitu a ako máme bojovať s častými chrípkami či aký má názor na rôzne prípravky sľubujúce podporu imunity.
RNDr. Jaroslava Babková, PhD: Ženy dokážu počas menštruácie meniť hlas tak, aby sa zdali mužovi atraktívnejšie.
„Keď si hľadám partnera, mal by mi chutiť a voňať. Myslím si, že je veľkým problémom, keď stretnem partnera a nie je tomu tak. V takom prípade sa nedá urobiť jednoznačný kompromis. Neviete si na neho zvyknúť či prekonať, je to podvedomé a hlboko zakódované v nás. Neviete to oklamať ani sa naučiť to mať rád. V biológii sa nedajú robiť kompromisy,” myslí si RNDr. Jaroslava Babková, PhD, odborná asistentka z Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty UK v Bratislave, ktorá sa vo svojom výskume zaoberá genetickou a biologickou kompatibilitou u partnerov. Okrem toho je spolu s kolegami držiteľkou Nobelovej ceny za Medicínu (2015) udelenú za výskum dôsledkov intenzívneho bozkávania. Vypočujte si, ako genetická a biologická kompatibilita ovplyvňuje výber správneho partnera v podcaste Komunita.
Mgr. Iľja Číž, PhD.: Každý zarytý kulturista vám povie, že svaly nerastú v posilňovni, ale počas oddychu
„Niektorí tréneri sa na sociálnych sieťach prezentujú ako odborníci. Dôležitá je pri výbere trénera osobná skúsenosť. Tréningy môžu byť síce zaujímavé či špecifické, ale samotný výsledok nemusí spĺňať vaše očakávania. Najefektívnejšie je si vybrať trénera podľa vlastných preferencií, jeho práce. Pozrite si jeho bývalých klientov a zistite si, aké má skúsenosti,” tvrdí Mgr. Iľja Číž, PhD. z Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave, ktorý si pre začiatočníkov vo fitnesscentre pripravil tipy a rady, s akými cvikmi by mali začať a ako sa majú zdravšie stravovať. Vypočujte si ich v podcaste Komunita.
Mgr. Patrik Čechvala, PhD.: Ľudia si svetelné objekty na oblohe automaticky spájajú s existenciou UFA
„Zarytých konšpirátorov o pravde nepresvedčíme. Mali by sme však ľuďom vštepovať spôsob kritického myslenia, aby vedeli posúdiť informácie. Je dôležité vedieť, či človek, ktorý túto informáciu odovzdáva, má vzdelanie alebo je amatérom. V poslednej dobe nedostávajú na školách dosť priestoru predmety, ktoré podporujú kritické myslenie, ako napríklad matematika, fyzika či prírodovedné predmety. Veľa informácií vypadáva z osnov. Dôležitá je aj praktická činnosť, napríklad návšteva planetárií,” myslí si Mgr. Patrik Čechvala, PhD. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, ktorý nám v podcaste Komunita prezradil, ako môžeme bojovať proti vesmírnym hoaxom na internete.
Mgr. Atilla Balogh: Prváci, osvojte si motto festina lente - ponáhľajte sa pomaly
„Záujem o odbor sám o sebe nestačí. Darmo ma bude baviť štúdium, pokiaľ nemám sebadisciplínu, neosvojím si time manažmentové metódy či nebudem viesť vyrovnaný študentský život. Veľmi dobrou metódou je technika Pomodoro, podľa ktorej by ste si mali dať po 25 minútach intenzívneho štúdia 5 minútovú pauzu,” tvrdí Mgr. Atilla Balogh z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, ktorý napísal príručku pre vysokoškoláka Ako študovať na vysokej škole. S rôznymi radami, ktoré by študentom mohli pomôcť v štúdiu sa s nami podelil v našom podcaste Komunita.