KÓREJSKÝ JAZYK NA FAKULTE ZAČAL PODPOROVAŤ SEDŽONGOV INŠTITÚT

Od septembra 2020 začal svoju činnosť Sedžongov inštitút pri FiF UK, ktorý bude študentom i verejnosti sprostredkúvať poznatky o kórejskom jazyku a kultúre.


06. 11. 2020 12.33 hod.

Kórejský jazyk a kultúra sa na Filozofickej fakulte vyučuje na katedre východoázijských štúdií, štúdium sa otvára každé tri roky. Tento rok dostáva kórejčina na fakulte nový impulz – od septembra 2020 začal svoju činnosť Sedžongov inštitút pri FiF UK. Do 20. novembra tiež prebieha Mesiac kórejskej kultúry, počas ktorého aj Kórejské veľvyslanectvo organizuje množstvo aktivít, súťaží a podujatí.

Sedžongove inštitúty podporované vládou Kórejskej republiky majú za cieľ po celom svete sprostredkovať študentom a širokej verejnosti poznatky o kórejskom jazyku a kultúre kurzami jazyka organizáciou rozličných podujatí. Sú tiež platformou pre kultúrnu výmenu medzi Kórejskou republikou a štátom, v ktorom pôsobia.

Kráľ Sedžong (1397 – 1450), označovaný aj ako Sedžong Veľký, bol panovníkom kráľovstva Čoson. Obdobie jeho panovania sa označuje ako "zlatý vek" v histórii Kórey. Sedžong sa zasadil o vytvorenie kórejského písma (hangul 한글), hláskovej abecedy, pomocou ktorej sa dá zachytiť kórejský jazyk vo fonetickej rovine. To umožnilo, aby sa aj obyčajní ľudia dokázali pomerne jednoducho a rýchlo naučiť čítať a písať vo svojej materčine (úradným, ale aj literárnym jazykom bola tzv. klasická čínština, ktorá bola zapisovaná pomocou komplikovaných čínskych znakov).

Kórejský jazyk v rámci bratislavského Sedžongovho inštitútu vyučujú dve kórejské lektorky. Prednášky o kultúre a kultúrne aktivity sú vedené domácimi a zahraničnými lektormi so zameraním na kórejskú kultúru. Inštitút vedie riaditeľ menovaný Filozofickou fakultou Univerzity Komenského, v súčasnosti je poverený vedením Mgr. Miloš Procházka, PhD., odborný asistent na Katedre východoázijských štúdií FiF UK.

Záujemcom o kórejčinu a kultúru Kórey odporúčame sledovať stránku Sedžongovho inštitútu na facebooku (@KingSejongInstituteBratislava). V rámci Mesiaca kórejskej kultúry veľvyslanectvo pravidelne uverejňuje zaujímavosti z kórejskej kultúry a jazyka či recepty na kórejské špeciality. V súťažiach môžete vyhrať zaujímavé ceny, napríklad predplatné na Netflix, ktorý má v ponuke množstvo kórejských seriálov a filmov.