Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

FIF UK NA NOCI VÝSKUMNÍKOV

Psychológovia, religionisti a knihovedci z našej katedry prezentovali svoje výskumy na Európskej noci výskumníkov 28. 9. 2018.


16. 10. 2018 15.52 hod.

Noc výskumníkov aj s vedcami z FiF UK

Vedci z Filozofickej fakulty aj tento rok predstavili svoj výskum na Európskej noci výskumníkov. Svoj i vedecký stánok v bratislavskej Starej tržnici  malo Centrum mezoamerických štúdií Katedry porovnávacej religionistiky a Katedra psychológie, ktorá prezentovala svoj výskum zvládania stresu. V Košiciach zriadila predstavila Katedra knižničnej a informačnej vedy Laboratórium čítania.

V stánku psychológov sa návštevníci mohli oboznámiť s aktuálnym výskumom stresu, ktorý vedie doc. Igor Brezina, a vyplniť si krátky dotazník o zvládaní stresu. Úspech najmä u mladších návštevníkov  malo ovládanie počítačovej hry biofeedbackom, teda reguláciou vlastných telesných procesov (napr. srdcovej frekvencie, elektrickej vodivosti kože a pod) za pomoci biologickej spätnej väzby. „Chceli sme tu trochu spropagovať našu prácu a ukázať mladým ľuďom, že výskum v spoločenských vedách sa dá dobre prepojiť aj s technickými a biologickými vedami,“ povedal Dr. Jakub Rajčáni z výskumného tímu.

Stánok religionistov bol zameraný na prezentáciu ich výskumu civilizácie Mayov, v ktorom vedci z FiF UK pod vedením prof. Milana Kováča dosahujú svetové výsledky. Verejnosť si v ňom mohla vyskúšať lúštenie mayského písma. „Mayské hieroglyfické písmo a kalendár vieme behom chvíľky priblížiť aj bežným ľuďom a deťom. Mali sme pripravené vizuálne zaujímavé cvičenia a napríklad aj mezoamerickú spoločenskú hru, ktorá mala veľký úspech,“ povedala doktorandka Nicol Quardová, ktorá spolu s kolegami v stánku zvládala nápor zvedavých školákov. „Snažíme sa túto akciu využiť  na odovzdanie vedecky overených informácií o histórii a živote Mayov, keďže na tie v osnovách našich škôl nie je príliš miesto.“

Laboratórium čítania v Košiciach malo za cieľ predstaviť výskum čítania a informačného správania pomocou technológie eye tracking. „Návštevníci si počas celého dňa mohli vypočuť interaktívne prednášky o tom, ako človek číta, čo pri čítaní robí mozog čitateľa, prečo v súčasnosti degradujú čitateľské schopnosti, ako sa vyvíja čítanie u detí a ako predísť bibliofóbii. Malí aj veľkí na eye trackeri overovali svoje čitateľské zručnosti a cez eye trackingové okuliare zisťovali ako vnímajú informácie v priestore,“ informovala dr. Katarína Buzová z Katedry knižničnej a informačnej vedy.

Festival vedy Európska noc výskumníkov je najväčšie európske podujatie zamerané na popularizáciu vedy a výskumu. Tento rok sa konal 28. 9. 2018.

 

Text: B. Tancerová
Foto: V. Kuric