OCENENIE PRE KNIHU O 16. NOVEMBRI 1989

Cenu Egona Erwina Kischa získala kniha, ktorá zaznamenáva svedectvá bývalých študentov FiF UK.

18. 11. 2021 13.28 hod.

V piatok 12. novembra 2021 bola odovzdaná medzinárodná Cena Egona Erwina Kischa za publikáciu „Študentský prológ k Nežnej revolúcii: Bratislava 16. november 1989“ jej zostavovateľom – Márii Mikovej, Martinovi Homzovi a Milanovi Novotnému.

Kniha prináša autentické svedectvá priamych účastníkov verejného protestu slovenských študentov proti vtedajšiemu režimu v predvečer oficiálneho začiatku Nežnej revolúcie. Spomienky sú doplnené archívnymi fotografiami a dokumentmi.  Nepovoleného pochodu sa vtedy zúčastnilo viac ako 200 študentov prevažne z FiF UK, požadovali nielen reformu školstva, ale aj akademické a občianske slobody, demokraciu a prepustenie politických väzňov.

Prestížna knižná Cena Egona Erwina Kischa je už 30 rokov udeľovaná slovenským a českým spisovateľom literatúry faktu.

Slávnostné odovzdanie ceny sa uskutočnilo v rámci programu výstavy Filozofi v novembri 1989 v átriu Slovenského rozhlasu, mapujúcej priebeh udalostí na FiF UK, ktorej študenti stáli pri zrode slovenského revolučného vysokoškolského hnutia v Novembri 1989. Podujatie bolo súčasťou Festivalu slobody každoročne organizovaného Ústavom pamäti národa.