BIELA NOC 2019 NA FILOZOFICKEJ FAKULTE UK

Na Filozofickej fakulte bude počas multižánrového umeleckého festivalu Biela Noc 2019 umiestnená jedna z hlavných inštalácií. V átriu na Gondovej sa bude vznášať obrovská zemeguľa, verná napodobenina našej planéty. Vstup do átria bude počas inštalácie z Fajnorovho nábrežia.


25. 09. 2019 12.43 hod.

Objekt Gaia britského umelca Luke Jerrama bude od piatku 27. septembra do nedele 29. septembra umiestnený v átriu Filozofickej fakulty UK. Jerramova impozantná napodobenina Zeme dosahuje v priemere 7 metrov, pri čom každý centimeter predstavuje približne 18 km zemského povrchu tak, ako ho svojimi prístrojmi zachytila NASA. Ide o vernú, trojdimenzionálnu napodobeninu našej planéty. Cieľom je poskytnúť divákom podobný pocit, aký zažívajú astronauti počas kozmických ciest. Divák zažije tzv. overview effect, ktorý prvýkrát opísal Frank White v r. 1987. K jeho prejavom patrí strach o planétu, uvedomenie si jej krehkosti a výnimočnosti, obnovenie pocitu zodpovednosti za životné prostredie a hlboké presvedčenie o prepojení všetkého živého. Inštalácia je sprevádzaná autorskou hudobnou kompozíciou od oceňovaného skladateľa Dana Jonesa.

Luke Jerram je britský multidisciplinárny umelec známy pre svoje nápadité inštalácie, sochy aj performance.  Návštevníkom Bielej noci sa predstavil už v roku 2017 inštaláciou Museum of Moon (Múzeum Mesiaca).

Vstup do átria bude počas inštalácie z Fajnorovho nábrežia.

 

Čo je Biela noc
Biela noc Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku, jeho cieľom je priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol.

Návštevníkom ponúka netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom plnú nových vnemov a zážitkov. Noc sa stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia umením, ľuďmi a skvelou atmosférou. Každý návštevník dostane mapu, ktorá ho sprevádza po rôznorodých umeleckých zastávkach: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertami, filmami, divadelnými predstaveniami, tancom, literatúrou, živou performance. Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov predvedie najnovšie trendy v umení aj technológiách. Návštevníci však okrem umenia môžu zároveň objavovať aj vlastné mesto a v ňom zaujímavé a netradičné priestory, ktoré súčasné formy umenia počas Bielej noci zastrešia - nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, plavárne, nákupné centrá, parkoviská a rôzne iné, bežne neprístupné miesta.

Viac informácií o Bielej noci aj o inštalácii Gaia