Spomienka na jedinečný prejav spolupatričnosti
Pred 55 rokmi sa na pôde Univerzity Komenského odohral ojedinelý protest študentov a študentiek. V súvislosti s tragickým činom Jana Palacha sa rozhodli vyjadriť spolupatričnosť držaním hladovky.
„O rozhodnutí začať hladovku som sa dozvedel od kamaráta Gusta Dobrovodského hneď v pondelok 20. januára. Býval som blízko od školy, zabehol som si domov pre spacák a teplejšie veci a vrátil som sa pred hlavnú budovou UK na Šafárikovom námestí,” spomína vtedajší študent FiF UK, Vladimír Segeš v rozhovore pre Univerzitu Komenského v Bratislave.
Všetkých zúčastnených spojila rovnaká motivácia. „Vyjadriť úctu k činu Jana Palacha. Tento čin bol v Európe niečím úplne nezvyčajným, dovtedy sme o niečom takom počuli len z Vietnamu, kde sa upaľovali budhistickí mnísi. Zasiahlo nás taktiež to, že to bol študent Filozofickej fakulty Karlovej univerzity, cítili sme s ním spolupatričnosť,” dodáva.
Protestu sa zúčastnilo 19 študentov a študentiek, 14 z nich pochádzalo práve z Filozofickej fakulty UK. Nemali vopred naplánované, ako dlho budú hladovať. Udalosti však vyvrcholili 25. januára 1969, keď sa v Prahe konal pohreb Jana Palacha a tunajší študujúci zvolali smútočný pochod mestom. Po jeho skončení sa rozišli tiež mladí ľudia držiaci hladovku.
Študenti a študentky našej fakulty, ale i celej Univerzity Komenského v histórii niekoľkokrát ukázali, že sa neboja postaviť za spravodlivosť. Protestná hladovka v januári 1969 však bola v tomto zmysle jedinečná. Jej účastníci a účastníčky síce nedokázali zvrátiť spoločenské pomery, Vladimír Segeš je však presvedčený, že protest nebol zbytočný. Tento čin podľa neho môže byť odkazom každej generácii. Uzatvára to vyjadrením, že v zlomových okamihoch je vždy potrebné postaviť sa zlu.
Viac o protestnej hladovke si prečítate v článku Uplynulo 55 rokov od hladovky študentov UK. Malo to význam, postaviť sa na stranu dobra, hovorí účastník (uniba.sk).
Viac fotografií nájdete na Facebooku Ústavu pamäti národa.