Katedra maďarského jazyka a literatúry

Katedra maďarského jazyka a literatúry tvorí súčasť Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Je najstarším akademickým pracoviskom na Slovensku, kde možno študovať maďarčinu a jediným, kde sa v súčasnosti vyučuje fínsky jazyk a kultúra. Katedra všetky svoje študijné programy zabezpečuje v bakalárskom a magisterskom stupni, doktorandské štúdium je možné absolvovať internou alebo externou formou v rámci študijných programov literárna veda a všeobecná jazykoveda.

Maďarský jazyk a literatúra sa na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského vyučuje od r. 1923. Štúdium sa na začiatku realizovalo v rámci tzv. maďarského seminára, neskôr v rámci slovenského seminára a katedry klasických jazykov. Samostatná katedra maďarského jazyka a literatúry bola založená až v r. 1959 pod vedením historika a literárneho vedca Andora Sasa. Katedra je odvtedy pôsobiskom významných maďarských jazykovedcov a literárnych vedcov žijúcich na Slovensku. Výučbu prvej generácie študentov zabezpečovali Lajos Turczel, Ferenc Sima, Jaroslava Pašiaková a Ľudovít Garaj, neskôr k nim pribudli Sándor Csanda, István Jakab, Ladislav Zeman, Zoltán Fónod, Zsigmond Zalabai, Árpád Tőzsér, Lajos Grendel. Krátky čas na katedre pôsobil aj známy slovenský hungarológ Rudolf Chmel a Gizella Szabómihály. K zabezpečovaniu úrovni vyučovania jazykovedných predmetov však prispeli aj významní lingvisti z Maďarska, predovšetkým László Deme, Miklós Kázmér, Sándor Mokány, József Szabó a Ottó Vörös.

Katedra maďarského jazyka a literatúry v súčasnosti ponúka štyri študijné programy, sú to:
1. maďarský jazyk a literatúra v rámci odboru učiteľstva akademických predmetov,
2. maďarský jazyk a kultúra v rámci odboru prekladateľstvo a tlmočníctvo,
3.fínsky jazyk a kultúra v rámci odboru prekladateľstvo a tlmočníctvo, 4. jednoodborové štúdium editorstvo a vydavateľská prax.

Výučbu v jednotlivých programoch zabezpečujú prof. PhDr. István Lanstyák, PhD.; prof. PhDr. Ondrej Mészáros, CSc.; doc. Mgr. Zoltán Csehy, PhD.; doc. Mgr. Katarína Misadová, PhD.; doc. Mgr. Anikó Polgár, PhD.; PhDr. Anikó Dušíková, PhD.; Mgr. Zuzana Drábeková, PhD. a Mgr. Ildikó Hizsnyaiová, PhD. Na katedre pôsobia aj dvaja zahraniční lektori: doc. Lajos Cs. Nagy, PhD. (Maďarsko) a Mgr. Taina Mylläri (Fínsko).

Katedra má v rámci európskych výmenných programov ERASMUS a CEEPUS nadviazanú spoluprácu s podobnými pracoviskami na európskych univerzitách (Fínsko, Maďarsko, Rakúsko atď.) a vybraní študenti majú možnosť stráviť jeden semester štúdia na jednom z týchto pracovísk. V rámci týchto výmenných programov môžu prísť na katedru prednášať hosťujúci pedagógovia zo zahraničia.

Katedra od roku 2011 vydáva vedecký časopis Nova Posoniensia, v ktorej sú prevažne v maďarčine publikované výsledky vedeckého výskumu členov a doktorandov katedry.

Vedúcim katedry je doc. Mgr. Zoltán Csehy, PhD. Študijným poradcom katedry je prof. PhDr. Ondrej Mészáros, CSc.